Biyomedikal Mühendisliği Nedir

Tıp alanında ve biyolojik bilim alanında ihtiyaç duyulan ve kullanılan aletlerin ve iletişim sistemlerini planlayan, bu sistemlerin yapımı, işletilmesi ve geliştirilmesi aşamalarında çalışan kişiye “Biyomedikal Mühendisi” adı verilmektedir.

Biyomedikal Mühendisi Ne İş Yapar?

  • Tıp alanında ve biyolojik bilim alanlarında ihtiyaç duyulan aletlerin ve sistemlerin tasarımını yapar,
  • Tasarlanan sistemlerin bağlantılarını yapar ve bu sistemleri çalışır hale getirir,
  • Kullanılan sistem ve cihazların geliştirilmesi için çalışmalara ve faaliyetlere katılır,
  • Sistem ve cihazların üretilmesi evrelerinde kalite kontrol çalışmalarını yürütür.

Biyomedikal mühendisi olmak isteyen kişiler; şekil ilişkilerini görebilmeli, fen bilimlerine ilgili olmalı, tasarım yeteneği olmalı, ayrıntıları rahat bir şekilde görebilmeli, dikkatli olmalı ve sorumluluklarının bilincinde olmalıdır.

Biyomedikal Mühendisliği Çalışma Alanları; Bu mühendisler genel olarak kapalı, temiz ve sakin alanlarda çalışırlar. Ancak sürekli ayakta durup eğilip kalkmak durumunda kalırlar. Alet ve makinelerin tasarımı ve üretilmesi ile ilgili çalışmalar yaparlar.

Biyomedikal Bölümü Dersleri; Bu bölüm 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu bölümden mezun olan kişilere lisans diploması ve “Biyomedikal Mühendisi” unvanı verilmektedir. Bu bölüm öğrencilerine genel kültür derslerine ek olarak analog, dijital, mikro işlem, bilgisayar yazılımı, programlama, program kontrol, data analiz, görüntü algılama, biyoloji, fizyoloji, psikoloji, insan anatomisi, biyokimya, biyo malzeme dersleri verilmektedir.

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum alanından Hemen Bizlerle Paylaşın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.