Borsa ve Finans Bölümü

Bu bölümü okuyan mezunlar kamu bankalarında ya da özel bankalarda, anonim şirketlerin finans birimlerinde borsa ve finans alanındaki tüm faaliyetleri gerçekleştirirler.

Borsa ve Finans Bölümü Ne İş Yapar;

  • Bankalarda veye diğer aracı kurum ve kuruluşlarda müşterilere hesap açar,
  • Müşterilerin istekleri doğrultusunda müşterilerin hisse senedi alıp satmalarına yardımcı olur.

Borsa ve Finans Bölümü Dersleri; Bu bölüm iki yıllık önlisans eğitimi veren bir programdır. Bu bölümü okuyan öğrencilere Temel hukuk, Genel ekonomi, Genel matematik, Genel muhasebe, Para piyasaları, Temel bilgi teknolojisi kullanımı, İşletme, Sermaye Piyasası kurulu mevzuatı, Sunum teknikleri, Kıymetli evrak hukuku, Türk dili, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Borçlar hukuku, Ticari işletme hukuku, Satış teknikleri, Bilgisayarlı muhasebe, Müşteri ilişkileri yönetimi, Zaman yönetimi, Finans matematiği, Sermaye piyasası yatırım, Piyasa analizi yöntemleri, Sermaye piyasası kuruluna tabi kurumlar muhasebesi, Portföy yönetimi, Vergi hukuku, İstatistik, İşletme finansı, Rapor ve yazım teknikleri, Toplam kalite yönetimi, Vadeli işlemler piyasası, Mesleki yabancı dil (İngilizce.), Sermaye piyasası araçları, Borsa, Şirketler hukuku, İletişim ve davranışlar yeterlilik, AB sermaye Piyasaları, toplumsal duyarlılık, Türev araçlar ve piyasalar, Kamu maliyesi dersleri okutulmaktadır.

Borsa ve Finans Bölümü İş Olanakları; Bir kaç yıl önce ülkenizde “Sermaye Piyasası Kanunu” çıkarılması ile menkul kıymetler ve borsa alanında da bir çok gelişme yaşanmaya başlamıştır. Bu durumda gerek kamu alanında gerekse özel sektördeki kurumlarda var olan eleman ihtiyacını daha da arttırmıştır. Bu bölüm mezunları İMKB’de, bütün ticaret/sanayi ve esnaf odalarında, gümrük müdürlüklerinde ve tüm resmi kurum ve kuruluşlarda çalışabilme hakkına sahiptir.

Borsa ve Finans Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.