C Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

C vitamini her insan vücudu için gerekli olan bir vitamin türü olmaktadır. C vitaminin bir diğer adı askorbik asit olmak üzere, vücutta üretilmediği bilinmektedir. Vücutta üretilmemesinden dolayı her insanın bu vitamini alması için, bir takım besinleri tüketmesi gerekmektedir. Her insanın sofrasında C vitamini içeren besinlerin bulunması önemli olmaktadır. Peki C vitamini bir insan sağlığı için neden bu kadar önemlidir? C vitaminin insan vücudu üzerindeki etkisi ne olmaktadır? C vitaminin yeteri kadar alınmaması durumunda ortaya ne gibi hastalıklar çıkabilir? Bu soruların yanıtları ile bu vitamine dair daha çok paylaşım, sizin için düzenlemiş olduğumuz bu sayfada bulunmaktadır.

C vitamini birçok besinde bulunmaktadır. Bu besinler meyve ya da sebze olmaktadır. Örneğin turunçgiller, kivi, çilek, brokoli, domates gibi meyve ve sebzelerde C vitaminin bolca bulunduğunu söyleyebiliriz. Her insanın bu besinlerden yeteri kadar alması sağlık açısından çok önemlidir. Bu vitaminin yeterli alınmaması durumunda ortaya bir takım enfeksiyonlar çıkabilir. Bunun yanı sıra kişinin vücut direnci düşer ve her zaman hastalıklara yakalanmaya daha fazla meyilli olur. Hastalığa yakalandığı zaman ise bu süreç daha sıkıntılı geçer. Çünkü süreç daha uzun ve zordur.

 

C vitamini eksikliğinde yaşanan bir diğer rahatsızlık ise dişlerde meydana gelmektedir. Diş çürümesi, diş eti kanamaları ve diğer diş rahatsızlıkları bu duruma örnektir. Bu yüzden her insanın yeteri kadar bu vitamini tüketmesi önerilmektedir.

C Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.