Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları dalında Türk lehçelerinin, Türk dilinin yapısının, bunların özelliklerinin ve gelişimlerinin üzerinde dururlar. Çağdaş Türk edebiyatının şimdiki durumunu ve eserlerini incelerler. Bu bölümden mezun olan kişiler öğretmen olabilirler. Televizyon kanallarında ve kültür bakanlığında görev alabilirler. Bu işte özel yeteneği olan kişiler gazete ve dergilerde editörlük ve yazarlık yapabilirler. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü hem günümüzdeki durumu hem de geçmiş dönemlerdeki açısından Türk edebiyatını ve Türk dilini tüm çağdaş Türk lehçeleri ile bütün olarak ele alır ve tüm dünyaya tanıtır. Türk dilinin gelişmesi, yapısı ve diğer dillerle olan ilişkisini inceler. Bulunan bölümün önemli iki temel amacı vardır. İlk olarak sahasında temel bir şekilde eğitim almış uzmanlar yetiştirmek ve bu yetiştirdikleri uzmanları lisansüstü eğitim için sıkı bir şekilde hazırlamak. İkinci temel amaç ise bölüm öğrencilerini Türk dünyasının tamamında öteki edebiyatları ve Türk lehçelerini karşılaştırmalı olarak araştırmalar yapabilecek bir düzeye hazırlamaktır. Bu bölümden mezun olan öğrencilere “Türkolog” unvanları laik görülür. Bu bölüm Türkiye’deki 12 yüksek eğitim-öğretim kurumunda öğrenci kabul etmektedir.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Türkologlar üniversitelerde araştırma görevlisi, Türk Dili Okutmanlığı ve uzmanlık gibi unvanlarla çalışma hakları vardır. Devlet okullarında Türkçe ve Edebiyat öğretmeni olarak görev almak için Pedagoji sertifikası almaları gerekir. Bölüm içerisinde özel yetenekleri olan öğrencilerin medya kuruluşlarında, gazete ve dergilerde yazarlık ve editör olarak çalışma olanakları vardır. Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı arşivlerinde uzman olarak çalışma imkânı bulunmasıyla birlikte TRT kurumlarında, Kültür Bakanlığında ve Kütüphanelerde de çalışma imkânları bulunmaktadır. Üniversitelerde de öğretmen olarak çalışabilirler. Özel sektör ve kamu işyerlerinde çalışan elemanlar ise ileriki zamanlarda göstermiş olacakları performansa ve diğer tüm gerekli şartları iyi bir şekilde yerine getirmeye bağlı biçimde yönetim kadrolarında yer almaları mümkündür.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları alanını başarılı ve örnek olacak bir şekilde bitirip formasyon belgesi alan mezunların MEB’e bağlı okullarda Edebiyat öğretmenliği yapabilirler. Göreve yeni başlayan bir Edebiyat öğretmeninin maaşı 2100-2700 TL arasında bulunmaktadır. Devletin kamusunda memur olarak çalışanlar ise 2000 TL’nin üstünde maaş aldıklarını söylemek doğru olur. Bu bölümü bitiren kişilerin atanabileceği tek alan Edebiyat ve Türk Dili öğretmenliğidir.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. M. Kallavi

  Bu bölümü okumak isteyip de Pamukkale Üniversitesi’ni yazmayı düşünenler için bazı bilgiler:
  *PAÜ’de Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü yeni kurulmuştur. Bu yıl 3. kez öğrenci alımı yapılmaktadır.

  *1. yılında taban puanlara göre 9. sırada olan PAÜ ÇTLE bölümü, geçen yıl 6. sıraya gelmiştir.

  *İnternette Azerice, Özbekçe, Kazakça, Osmanlıca, Rusça sözlük aradığınız zaman PAÜ ÇTLE sözlükleri genelde ilk sıralarda çıkmaktadır.

  *Rusça dersi verilen ÇTLE bölümlerinden biridir. 4 yıl boyunca Rusça dersi verilmesi yurtiçi akademik kariyer veya yurtdışı okutmanlık düşünenler için avantaj olabilir. (Yurtiçi 4 bin TL, yurtdışı 10 bin TL gibi maaşlarla çalışma imkânı vardır.)

  *Bölüm başkanı Doç. Dr. Nergis Biray’dır. Asıl çalışma sahası Kazakça olmasına rağmen Türkmence kendisinin adeta 2. bir sahası olmuştur. Yıllarca Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde Türk lehçeleriyle ilgili dersler verdikten sonra PAÜ ÇTLE bölümünü kurmuştur ve kurulduğu tarihten itibaren de bölüm başkanlığını yürütmektedir. Kendisinin birçok makalesi ve kitabı / kitap bölümü bulunmaktadır.

  *Bölümdeki ana bilim dalları şunlardır: Kuzey-Doğu, Kuzey-Batı, Güney-Doğu, Güney-Batı Türk lehçeleri. Her ana bilim dalında birer ana bilim dalı başkanı bulunmaktadır (Kuzey-Batı ABD başkanı Doç. Dr. Nergis Biray dışındakiler Yrd. Doç.’tir). Yani kadroda 1 doçent ve 3 yardımcı doçent bulunmaktadır. Bölümde geçen yıl görevlendirilien Kazakistan uyruklu Jazira Otızbayeva Rusça derslerinin yanı sıra bazı lehçelerin gramer ve konuşma derslerini vermektedir. Ayrıca bölümde Rus Dili ve Edebiyatı mezunu bir araştırma görevlisi bulunmaktadır.

  *Pamukkale Üniversitesi’nin Kazakistan’daki bazı üniversitelerle ikili anlaşmaları vardır. Bu anlaşmalar çerçevesinde kendi imkânlarıyla Kazakistan’dan gelen öğrenciler PAÜ’de ders alabileceği gibi PAÜ öğrencileri de kendi imkânlarıyla Kazakistan’da ders alabilirler. Geçtiğimiz iki yılda Kazakistan’dan gelip ÇTLE bölümünden ders alan öğrenciler olmuştu.

  *PAÜ ÇTLE bölümünün bulunduğu Fen-Edebiyat Fakültesi Kınıklı semtindeki kampüstedir. Kampüse çok yakın yerlerde daire veya eşyalı apart kiraları kampüse yürüyerek 15-20 dk. mesafedeki yerlere göre pahalı olabilmekle birlikte İstanbul gibi şehirlere nazaran oldukça ucuz olduğu söylenebilir. Birçok öğrenci kampüse yürüme mesafesinde daire veya apart kiralayıp üniversiteye yürüyerek ulaşmaktadır. Ancak üniversiteye daha uzak bir daire veya apart kiralayanlar da otobüsle rahatça kampüs içine kadar ulaşabilmektedir. Denizli’de apart sistemi oldukça yaygındır; elektrik, su, ısınma ve internet dahil sabit bir kira ile eşyalı apart bulmak mümkündür. Ayrıca şartlara bağlı olarak KYK’ya başvuru yapmayı da düşünebilirsiniz. KYK yurtları kampüs içerisinde yer almaktadır.

  *Üniversitede Çift Anadal Programı uygulanmaktadır. Not ortalaması yüksek olan öğrenciler ikinci bir bölümden dersler alarak çift diploma sahibi olabilirler.

  *Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi başvuru şartlarını sağlayan ve öğretmen olmak isteyen öğrencilere tezsiz yüksek lisans yapma imkânını sunmaktadır.

  Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.