Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü gün geçtikçe önemini sürdürmekte olan iki yıllık önemli bölümlerden bir tanesidir. İlk mezunlarını yeni vermeye başlayan bu bölümün günümüzde iş bulma olanakları oldukça geniş kapsamlı sayılmaktadır. Bölümden mezun olmuş olan öğrencilerin ikna kabiliyetlerinin yüksek olması ve ayrıca iletişim gücünün yüksek olması gerekmektedir. Ayrıca elektronik aletleri kullanmayı çok iyi bilen, bunları seven, konuşma tarzı düzgün olan kişiler olması da gereklidir. Programın amacı; Türkiye’de hızla gelişmekte ve büyümekte olan çağrı merkezi sektörüne gelişimlerinde katkıda bulunmak, faaliyet ve etki alanını geliştirmek ve genişletmek için, gerekli deneyimi kazanmış, ikna kabiliyeti yüksek, iletişim becerisi yüksek, nitelikli işgücü yetiştirmektir.

Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Bu bölümden mezun olmuş olan kişiler, özel sektörde bulunmakta olan tüm kurum ve kuruluşlar ile şirketlerin çağrı merkezleri bünyesinde çalışabilirler. Kamuya yani devlete ait emniyet, sağlık ve üniversite gibi kurum kuruluşlarda memur olarak çalışabilmektedirler. Devlete ve özel sektöre ait tüm bankaların çağrı merkezlerinde kendilerine yer bulabilirler ve kendi alanı ile ilgili diğer yerlerde işe başlayabilir. Bir devlet kurumunda memur olarak çalışabilmek için KPSS sınavına giriş yaparak başarılı olunmalıdır. Çağrı merkezi sistemlerinin giderek gelişmesi ve önümüzdeki birkaç yıl içinde yüz binden fazla kişinin bu alanda daha da yoğunlaşacağının tahmin edilmesi, bu bölüme olan popülerliği artırmaktadır.

Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Çağrı Merkezi Hizmetleri Programından mezun olmuş olan öğrenciler kazandıkları yeterlilikler doğrultusunda; bütün kamu ve özel sektörler ve kuruluşlarındaki çağrı merkezlerinde yer alabilmektedirler. Türkiye’de hızla gelişmekte ve büyümekte olan çağrı merkezi sektörünün gelişimini yardım etmek, faaliyet ve etki alanını genişletmek için, yeterli deneyimi kazanmış, ikna kabiliyeti yüksek, iletişim becerisi yüksek, nitelikli işgücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Özel şirketlerin çağrı merkezlerinde çalışanlar genellik ile asgari ücret ya da biraz üstünde bir rakam almaktadırlar. Ancak bir devlet kurumuna atananlar ise memur olarak çalışacağı için tahmini olarak 1800-2200 lira kadar maaş alabileceklerdir.

Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.