Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Nedir

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölümünde; işçi-işveren diyaloğu, sosyal güvenlik, servet ve gelir politikaları ve uluslararası sosyal politika alanlarında eğitim verilmektedir.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünün temel amacı; işçi-işveren diyaloğu, sosyal güvenlik, endüstriyel demokrasi, servet ve gelir planlaması gibi konularda öğrencilere kapsamlı eğitim vermektir.

Bu bölümü tercih ederek okuyan öğrencilere; hukuk, ekonomi, maliye, işletmecilik ve yönetim bilimlerine yönelik dersler, matematik, sosyal düşünceler ve sosyal politika tarihi, sosyal politika, çalışma ekonomisi, sendikacılık, sosyal güvenlik, endüstriyel demokrasi, gelir ve servet işleri, ücretler, kentleşme ve konut politikası, Türkiye ekonomisi ve sosyal yapısı, kooperatifçilik, çalışma sosyolojisi ve psikolojisi, istatistik dersleri verilmektedir.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü programını okumak isteyen adayların öncelikle ekonomi ve sosyoloji alanlarında ilgili olmalı, üstün düzeyde akademik yeteneğe ve ikna kabiliyetine sahip olup insanlarla olumlu ilişkiler kurabilmelidir.

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümünü bitiren mezunlar “Çalışma Ekonomisti” unvanını alırlar. Çalışma ekonomistleri; iş piyasası, sosyal sigorta, iş mevzuatı, toplu sözleşme ve sendikacılık gibi alanlarda araştırmalar ve incelemeler yapar ve farklı fikirler sunar. Ayrıca çalışma ekonomistleri ilgili bakanlıklarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, sosyal işleri düzenleme ve işletilmesinde; kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel sektörde bulunan işletmelerinde çalışabilmektedirler.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Nedir Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.