Cam Bölümü Nedir

Üniversiteye girecek olan adaylar için üniversite sınavlarına yani Yükseöğrenime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) az bir süre kaldı. Bu süre içinde adaylar heyecan içinde gün sayarken bir taraftan eksiklerini tamamlarken bir taraftan da tercih etmeyi düşündükleri bölümleri araştırmaktadırlar. Bizler de bu yazımızda siz üniversite adayları için cam bölümü hakkında bilgi verdik.

Cam Bölümü Temle Amacı; Bu programının temel amacı cam endüstrisinde ve cam sanayisinde çalışmak üzere ara eleman gücü yetiştirmektir.

Cam Bölümü Dersleri; Cam bölümü programında matematik, fizik gibi temel derslerin yanı sıra inorganik kimya, fiziksel kimya, teknik resim, cam bilimine giriş, mekanik işlemler, yakıt teknolojisi, yüksek sıcaklık reaksiyonları, iş hukuku ve makine bakım tekniği dersleri verilmektedir.

Cam bölümü okuyan adayların fizik ve kimya derslerinde üstün bir başarı sağlaması gerekmektedir. Ayrıca bu kişilerin ortalamalarının yüksek olması ve üstün bir mekanik yeteneğe sahip olmaları beklenmektedir.

Cam bölümü programını bitiren mezunlara “Cam Teknikeri” unvanı verilmektedir. Cam teknikerleri kimya mühendislerinin kontrolü ve denetimi dahilinde cam hamurundan çeşitli cam eşya ve kristal elde edilmesi alanında çalışmaktadırlar.

Cam Bölümü Çalışma Alanları; Cam teknikerleri Sanati ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren şişe ve cam fabrikalarında ya da özel sektörde faaliyet gösteren şişe ve cam fabrikalarında istihdam edilebilirler.

Cam Seramik Bölümü Nedir Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.