Cenaze Namazı Nedir Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

Hayat, içerisinde yaşanan güzellikler ve zorluklarla eşsiz ve heyecan verici bir yolculuktur. Ancak ne yazık ki bu yolculuğun gerçeği de, bir gün onun sonunun geleceği gerçeği olmaktadır. Yaşayan her canlı, evrenin kanunu olarak bir gün mutlak ölmek durumundadır. Bizlerin dini olan İslamiyete göre de ölen kişilerin ardından, onu son yolculuğuna uğurlamak amacıyla cenaze namazı kılınmaktadır. Cenaze namazına katılan kişiler, ölen kişiye karşı son sorumluluklarını yerine getirir ve ona haklarını helal ederler.

Ölen bir Müslüman için cenaze namazı kılınmazı farzdır. Kılınan bu namaza ölenin yakınları, sevdikleri, ya da katılmak isteyen herhangi birisi katılabilir. Kılınan namaz esnasında ölmüş kişinin ruhuna dualar edilir. Bu dualar sayesinde ölen kişinin günahlarının Allah tarafından affedilmesi istenir. Hayatını kaybeden kişi, dini yetkililerce yıkanarak tabut içerisinde cemaatin önüne koyulur. Cenaze namazı kılınması için ölen kişinin Müslüman olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Diğer namazlardan farklı olarak cenaze namazı, ayakta kılınmaktadır.

Namaz kılınmaya başlamadan evvel öncelikle vefat etmiş kişi, uygun şekilde yıkanmış ve kefene sarılmış olarak cemaatin önünde musalla taşına koyulur. Burada kıble yönünde cenaze namazı, cemaat ayakta olacak şekilde başlar. Namazı kıldıran imam, cemaatten ölmüş kişi üzerinde olan haklarının helal edilmesini cemaatten talep eder. Cemaatte bu isteğe, ”Helal olsun” diyerek yanıt verir. Cenaze namazı, dört tekbir ve kıyamdan oluşacak şekilde kılınmaktadır.

Cenaze Namazı Nedir Cenaze Namazı Nasıl Kılınır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Caroline

    Tha’ts going to make things a lot easier from here on out.

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.