Cengizhan Kimdir

Dünyada, insanlığın başlangıcından dek bugüne kadar pek çok insan yaşadıysa da onların arasından bazıları, geçmişimize ve dolayısıyla bugünümüze de büyük etkiler bırakmış insanlardan olmuşlardır. Geçmişte yaşam sürdürmüş ve dünyanın gidişatına önemli etkili olmuş kişilerden bir tanesi de Cengizhandır. Asıl adı Temuçin olan Cengizhan, Moğol kabilelerin kudretli imparatoru olarak tarih sayfalarına ismini yazdırmayı başarmıştır.

Cengizhan, Moğol dilinde Tengiz olarak anılmaktadır. Döneminde çok etkili olmuş ve bölgesinde yaşayan tüm Moğol kabilelerini kendisinin etrafında toplamayı başarmış ve bu sayede Moğol İmparatorluğunu kurmuştur. Tarih kaynaklarında, Temuçin Uge adlı düşmanı yakaladığı için babasının ona Temuçin adı verdiğine dair bilgiler bulunmaktadır. 1162 yılında dünyaya geldiği düşünülse de bu konuda net bir bilgi tarih kaynaklarında bulunmamaktadır. Cengizhan, Moğolların Kiyat kabilesinin bir ferdidir.

Moğol İmparatorluğu, tarihindeki en güçlü ve parlak dönemini Cengizhan hükümdarlığı altında yaşamıştır. Asya bölgesini, sadece Çin dışarıda kalacak şekilde neredeyse tamamıyla kendi kontrolü altına almayı başarmıştır. Sahip olduğu askeri bilgi sayesinde girdiği neredeyse bütün savaşlardan zaferle ayrıldığı için döneminde korkulan, çekinilen bir lider olmuştur. Ancak Cengizhan, fethettiği bölgelerde ”taş üstünde taş, baş üstünde baş kalmayacak” felsefesini benimsediği için fetih edilen bölgelerde ne yazık ki büyük yıkımlar da oluşmuştur. Devlet yönetimi noktasında büyük yenilikler hayata geçirmiştir. Posta teşkilatı, ticaret yollarının tekrardan inşa edilmesi, öğretmen ve doktor gibi devlet adına önemli yetkililerin vergiden muaf tutulması gibi yenilikler, Cengizhan sayesinde hayata geçirilmiştir.

Cengizhan Kimdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.