Cerrahi Teknikerliği Bölümü

Cerrahi teknikerliği günümüzde son derece popüler olan bir meslektir. Sağlık, insanların sürekli ihtiyacıdır bu nedenle de sağlık alanında olan bu meslek de güncelliğini ve popülerliğini her gün koruyarak kendisini yenilemektedir.

Cerrahi Teknikeri Ne İş Yapar?

 • Çalıştığı sağlık kuruluşunda bulunan tüm araç ve gereçleri kullanarak ameliyat malzemelerini steril ederek sürekli hazır halde bulundurur.
 • Ameliyat esnasında ameliyat malzemelerini sırası ile cerraha verir.
 • Ameliyatlarda cerrahın yapması gereken diğer işleri yapar.
 • Ameliyat bittikten sonra malzemelerin sayımını yaparak bu malzemelerin temizliğini yapar ve malzemeleri steril hale getirerek sonraki ameliyata hazırlar.
 • Ameliyatlar sırasında kullanılan masa, lamba gibi araç gereçlerin ve diğer teknolojik ürünlerin kullanılmasından ve bakımlarının yapılmasından sorumlu olur.

Cerrahi teknikeri olmak isteyen adaylar fen bilimlerinden özellikle biyolojiye ilgili ve bu konuda başarılı olmalıdır, el koordinasyonu hızlı olmalıdır, hızlı ve aynı zamanda doğru karar verebilmelidir, cerrahın söylediklerini hızlı bir şekilde anlayabilmeli ve uygulamaya koyabilmelidir, cesaretli ve korkusuz olmalıdır. Bu özelliklerin yanı sıra cerrahi teknikerin dikkatli, tedbirli, temiz ve titiz olmaları son derece önemli olan aranan özelliklerdir.

Öğrenciler 2 yıllık cerrahi teknikerliği bölümünü başarılı bir şekilde tamamlayan mezunlar önlisans diploması alarak “Cerrahi Teknikeri” unvanına sahip olurlar.

Cerrahi Teknikerliği İş İmkanları; Cerrahi teknikerleri, ameliyat yapacak tüm donanıma sahip olan devlet ya da özel sektördeki hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında iş bulabilmektedir. Yani bu bölüm mezunları iş bulma konusunda çok fazla zorlanmamaktadır.

Cerrahi Teknikerliği Bölümü Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

2 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. yusuf

  Merhabalar bölümün ÖSYM’de geçen asıl ismi. Ameliyathane Hizmetleridir. Kpss atamalarında Ameliyathane Teknikerliği, Cerrahi Yardımcı, Cerrahi Teknikerliği adı altında ataması olmaktadır. Bölümden mezun olunca Cerrahi Tekniker ünvanı’nı alırsınız. Güncel puanlara şuradan ulaşabilirsiniz; http://www.derszamani.net/ameliyathane-hizmetleri-bolumu-taban-puanlari-basari-siralamasi-2017.html

  Cevap Yaz
 2. ali kılınç

  araştırdım da öyle bir bölüm bulamadım taban puanları ve konteyjanlarını merak ettim paylaşırsanız ya da yönlendirirseniz sevinirim

  Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.