Çevre Kirliliğine Örnekler

İçerisinde yaşadığımız dünya, bizlerin hepimizin ortak malıdır. Örneğin çıkıp yürüdüğünüz sokaklar, ya da sahip olduğumuz ormanlar, insanlığın ortak emanetidir. Yani çevreyi korumak ve onu güzelleştirmek, içerisinde yaşayan her bir bireyin öncelikli görevidir. Bu sebepten dolayı hayatımızda bizler de çevrenin bizlere bir emanet olduğu bilincine varmalı, hayatımız boyunca da onu güzelleştirmek için çaba göstermeliyiz.

49

Günümüzde ne yazık ki bilinçsiz insanlar tarafından çevreye zarar verilebilmektedir. Örneğin gittiğimiz bir parkta, çöplerin çöp poşeti yerine yerlere atıldığını görebiliriz. Kültürlü, eğitimli, ahlaklı bir insan, böyle bir davranışı asla göstermez ve çöpünü çöp kutusuna atar. Bu sayede bu konuda görevli kişiler de, insanların ürettiği çöpleri rahatlıkla toplama fırsatı yakalarlar. Ayrıca, örneğin bir fabrikanın bir dereye ya da bir denize bilinçsiz şekilde döktüğü zararlı atıklar da çevre kirliliğine birer örnektir. Böyle bir durum içerisinde sadece o derenin ya da denizin bulunduğu bölgede yaşayanlar değil, tüm ülkenin vatandaşları tepki göstermelidir çünkü doğa, hepimizin ortak malı ve emanetidir.

Sanayi tesislerinin bacalarından çıkan ağır zehirli dumanlar da çevre kirliliğine bir örnektir. Tarihi incelediğimizde bundan 60 yıl öncesine kadar, Londra kentinde sanayi tesisleri nedeniyle hava kirliliği öylesine yüksekti ki, tesislerin bacalarından çıkan dumanlar şehrin üzerinde bir sis bulutu oluşturmuştu ve sadece iki hafta içerisinde bu nedenden dolayı binlerce insan hayatını kaybetmişti. Bu sebepten dolayı çevre kirliliği birinin ya da birilerinin değil, hepimizin sorunudur.

Çevre Kirliliğine Örnekler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.