Çevre Sağlığı Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Çevre Sağlığı Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Çevre Sağlığı Bölümü, doğal kaynakların kullanılması ve insan sağlığına uygun bir çevre koşullarının yaratılması ile alakalı mühendislik dalıdır. Diğer bütün mühendislik dallarından çok farklı olarak, doğanın kaynaklarını yok etmeye değil, doğaya sahip olmuş olduğu kaynakları geri vermeye çalışan bir mühendislik dalıdır. Çevre kazalarının azaltılması için emniyetli bir iş ortamı sağlamak, Yolcu ve müşteri havayollarının memnuniyetini çevreci, insan ve doğaya saygılı hizmetler ile arttırmak.

Çevre Sağlığı Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Günümüzde çok fazla iş imkânı bulunmasa da çevre ile ilgili konular geleceğe dönük konular olduğundan dolayı, önü açık bir alan olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Çevre sorunları ülkemizde son 10 yıldır gündemde durduğundan, çevre teknikerliği yeni bir bölüm olarak gelecek göstermektedir. Çünkü benzer konular da eğitim vermekte olan Çevre Mühendisliği ve Biyoloji gibi 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olan kişilerin görev alanı ile lise mezunları kişilerin görev alanları arasında, teknikerlik düzeyinde hizmet verecek bir elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca, Türkiye genelinde buna benzer eğitimi vererek bu ara elemanları yetiştirmekte olan başka bir bölüm bulunmamaktadır. Üç yılı aşkın süredir mezun veren bu bölümün, mezun kadrosunun büyümesi ve kendilerini kanıtlaması ile bu mesleğe olan yoğunluğun artacağı düşünülmektedir.

Çevre Sağlığı Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Çevre Sağlı bölümü mezunları; Belediyeler, İller Bankası, Çevre Bakanlığı gibi çevre ile ilgili faaliyet göstermekte olan kamu kurum ve kuruluşları ile özel ve gönüllü kurumlarda veya şirketler de görev alabilirler. Günümüz koşulları içerisinde kendi işlerini kurma olanağı çok fazla değildir. Bölümden mezun olanlar genellik ile devlet hastanelerine atanmaktadır. Kamu hastanelerine veya üniversite hastaneleri ile diğer sağlık kuruluşlarına atanmış olan kişiler tekniker unvanı ile çalışmaktadırlar. Bugünün şartları ile bir teknikerin maaşı 1800 lira civarında olmaktadır. Fakat hastanelerde döner sermaye de verildiğinden dolayı sağlık teknikerlerinin maaşı 2500 liraya kadar çıkabilmektedir.

Çevre Sağlığı Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Songül

    Bu dalda okuyanlar yorumlarını yapabilirlermi

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.