Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü

2015-2016 Yükseköğretime geçiş (YGS) ve Lisans Yerleştirme (LYS) sınavlarına hazırlanan üniversite adayları seçmeyi hedefledikleri bölümleri araştırmaya başladı. Bizler de bu yazımızda sizler için ve Çin Dili ve Edebiyatı bölümünü tercih etmeyi düşünen adaylar için bilgiler toplayarak sizler için hazırladık. İşte Çin Dili ve Edebiyatı bölümü hakkında bilgiler…

Çin Dili ve Edebiyatı bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır ancak bir yıl da hazırlık yılı olan bir programdır. Toplam öğrenim süresi 5 yıldır. Bu programı tercih edip okuyan öğrenciler bölümün adından da anlaşılacağı gibi Çin dili hakkında detaylı bir eğitim almaktadırlar.

Çin Dili ve Edebiyatı bölümü okuyan öğrenciler 5 yıllık eğitim süresi içinde Çin dilini ve edebiyatını inceleyerek ayrıntılı araştırmalar yaparlar ve Çin dilinin diğer dillerle ortak ve farklı yönlerini de bularak ortaya koyarlar. Ayrıca Çin Dili ve Edebiyatı okuyan öğrenciler Çin dili ile yazılmış edebi eserleri de bularak incelerler ve özelliklerini saptarlar bununla birlikte diğer edebi eserler ile konu, üslup, biçim ve içerik açısından farklarını ve benzerliklerini ortaya koyarlar.

Günümüzde evrensel dil yani dünya üzerinde kullanılan ortak dil İngilizcedir. Ancak Dünya nüfusuna baktığımızda nüfusun neredeyse 6’da 1’ini de Çin olan ve Çin dilini konuşan toplumlar meydana getirmektedir bu nedenle de artık Çin dilini bilmek kaçınılmaz bir durum olmuştur çünkü gerek ticari faaliyetlerde gerekse siyasi anlamda Çin dili de kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır.

Çin Dili ve Edebiyatı okuyan bölümler Çin toplumlarının kültürlerini, dillerini ve dinlerini de rahatlıkla anlayabilirler yani bunları öğrenebilmek için de Çin dili oldukça önemlidir.

Çin Dili ve Edebiyatı bölümünü iş imkanları da olanaklıdır. Bu programı bitiren mezunlar bir çok tercüme bürolarında “Tercüman” olarak çalışabilirken aynı zamanda turizm sektöründe de iş bulabilirler.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü İş Olanakları Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.