Çocuk Gelişimi Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Çocuk Gelişimi Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Çocuk Gelişim Bölümü tanımı;0-6 yaş grubu çocukların zihinsel, bedensel, sosyal ve duygusal gelişimlerinde yardımcı olmakta olan, çalışma alanı ile ilgili bilgilendiren kişidir. Çocuk gelişimi ve eğitimi alanı altında yer alan mesleklerde sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler sonrasın da gerekli mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanları yetiştirmektir.

Çocuk Gelişimi Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Çocuk Gelişimi Bölümü Sağlık Bakanlığı ve MEB’e bağlı olan yuva ve kreşlerde çocuk gelişimi elemanı, hastanelerde yatmakta olan çocukların eğitim ve eğlence etkinliklerini sağlamakta olan yardımcı hastane elemanları çocuk hastanesi ve ana – çocuk sağlıkları merkezlerinde sağlam çocukların fiziki ve ruhsal gelişimlerinin incelenmesinde danışman ve televizyon veya radyo çocuk programları yapımcısı, çocuk kitapları ve benzeri aktiviteleri hazırlamada kitle haberleşme danışmanları olarak yer alabilirler Çalışma alanlarının ve kurum çeşidinin fazla olması iş bulmalarını daha da kolaylaştırmaktadır. Üniversitelerde bulunan ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim kadrolarında akademik personel olaraktan da yer alabilmektedirler.

Çocuk Gelişimi Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Çocuk gelişimi bölümü meslek elemanları anaokullarında, çocuk kreşlerinde, özel eğitim kurumlarında, yuvalarda ve hastanelerin çocuk kliniklerinde, otel veya turistik tesislerin çocuk kulüplerinde de görev alabilmektedirler. Çalışma ortamları temiz ve oldukça hareketlidir. Her zaman ve daima dikkatli olmak zorundadırlar. Çalışma saatleri genel olarak düzenlidir. Herhangi bir devlet kurumların da işe başlayanlar tahmini olarak 2000 lira kadar maaş alabilirler. Özel kurumlarda çalışanlar ise asgari ücret ya da biraz üstünde bir takam almaktadırlar. 4 yıllık çocuk gelişimi bölümüne dikey geçiş yapıp mezun olan kişiler ve öğretmen olarak atanmış olanlar ise 2500-2600 dolaylarında maaş alabilmektedirler.

Çocuk Gelişimi Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.