Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgi

Üniversiteye giriş sınavlarının ve ardından da tercih zamanının gelmesi nedeniyle üniversiteye geçecek olan adaylar tercih etmeyi düşündükleri bölümleri de araştırmaya başladılar. Bizler de bu yazımızda sizler için çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği bölümü hakkında bilgi topladık.

Çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği bölümü 4 yıllık bir lisans eğitimi veren bölümdür. Bu bölümden mezun olan adaylar “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni” unvanı almaktadırlar. Bu program sonucunda almış oldukları diploma ile de kendi alanlarında öğretmenlik yapabilirler.

Çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği bölümünün temel hedefi; bu branşta Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurum ve kuruluşlarında ya da özel sektördeki anaokulu ve kreşlerde çalışacak öğretmen yetiştirmektir. Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü programı okumak isteyen kişiler eğer mesleki ve teknik liselerin yani meslek liselerinin “Çocuk Gelişimi” bölümlerini okurlar ise bu programların iki yıllık önlisans programlarına sınavsız olarak geçiş yapabilirler.

Çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği bölümünü bitiren mezunlar aynı zamanda yüksek lisans yaparak üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışabilirler. Bununla birlikte 4 yıllık lisans programından mezun olan kişiler de kız meslek liselerinde öğretmen olarak çalışabilir.

Diğer bir iş imkanı ise mezunlar isterler ise uygun koşulları sağlayıp kendilerine ait anaokulu ya da kreş açabilirler ya da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan ya da özel anaokulu ve kreşlerde çalışabilirler.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.