Coğrafya Bölümü Ne İş Yapar

Önümüzdeki ayda yani Mart ayında üniversiteye girmek isteyen adaylar önce Yükseöğretime Geçiş Sınavına daha sonra ise Lisans Yerleştirme Sınavına girecekler bu sınavların ardından ise yerleştirme puanlarının açıklanması ile ise öğrencileri yoğun ve stresli bir tercih dönemi bekliyor olacak. Bu nedenle adaylar bugünlerde 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite bölümlerini araştırmaya başladılar. Bizler de bu yazımızda siz değerli üniversite adaylarına yardımcı olabilmek amacıyla coğrafya bölümü hakkında bilgiler verdik.

Coğrafya bölümü 4 yıllık süren bir eğitim veren lisans programıdır. Coğrafya bölümünü tercih edip yerleşen ve okuyan öğrenciler; doğal çevrenin özellikleri ile çevre ve insan ilişkileri, nüfus dağılımı ve nüfusun ekonomik faaliyetleri hakkında eğitim alırlar ve bir çok alanda araştırmalar yaparlar.

Coğrafya bölümü temel amacı; çevre ve insan ilişkileri, nüfus dağılışı ve insanların yapmış olduğu ekonomik faaliyetler konusunda eğitim almış bilim insanları yetiştirmektir.

Coğrafya bölümü iş imkanları; bu bölümü bitiren mezunlar Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Harita Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik Arama (MTA) kurumunda, Devlet Su İşleri (DSİ) kurumunda, Karayolları Genel Müdürlüğü ve bir çok bakanlıklarda çalışabilirler. Ayrıca coğrafya bölümü mezunları gerekli öğretmenlik ve eğitim derslerini alarak formasyon belgesini aldıktan sonra lise eğitimi veren kurumlarda coğrafya öğretmeni olarak da istihdam edilebilirler.

Coğrafya Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.