Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgi

2015-2016 eğitim öğretim yılı sona doğru gelirken üniversite adayları da YGS ve LYS sınavının ardında tercih işlemlerini yapacaklar. Bizler de üniversite adaylarımız için coğrafya öğretmenliği bölümü hakkında bilgi verdik.

Coğrafya öğretmenliği bölümü programının hedefi; doğal çevrenin özellikleri ile birlikte çevre-insan ilişkileri, nüfus dağılımı, insanların ekonomik etkinlikleri gibi konularda kendini geliştirmiş ve bilgili bireyler yetiştirmektir. Ayrıca bu programda ortaöğretim kurumlarında sosyal bilimler ve coğrafya derslerini öğrencilere öğretebilecek öğretmenler yetiştirmek de bölümün ilk hedeflerinden birisidir. Yani coğrafya öğretmeliği bölümü bitiren mezunların orta dereceli okulların hepsinde öğretmen olarak çalışabileceğini de söyleyebiliriz. Her ne kadar bugünlerde öğretmen fazlalığından söz edilse de ülkemizde okullaşma oranı arttıkça coğrafya öğretmenine olan ihtiyaç da o kadar fazla olmaktadır.

Coğrafya öğretmenliği bölümü 4 yıllık lisans programıdır. Bu bölümde öğrencilere klimatoloji, jeomorfoloji, coğrafi kartografya, beşeri coğrafya, genel ekonomik coğrafya, hidrografya, bitki coğrafyası, Türkiye jeomorfolojisi, uygulamalı jeomorfoloji, uygulamalı klimatoloji, toprak coğrafyası, Türkiye ekonomik coğrafyası, beşeri coğrafyada veri toplama ve değerlendirme yöntemleri, bölgesel Türkiye coğrafyası, ulaşım ve tarım coğrafyası gibi dersler verilmektedir. Bu derslere ek olarak aynı zamanda öğrenciler harita bilgisi, grafik ve diyagram çizim yöntemleri gibi dersler alırlar ve öğretim gezileri düzenlemeleri yapılır.

Coğrafya öğretmeliği bölümü okumak isteyen adayların öncelikle genel akademik yeteneği olmalıdır. Bununla birlikte coğrafya ile birlikte biyoloji, jeoloji, sosyoloji, tarih gibi toplum bilimlerine ilgi duymalı ve doğayı inceleyip araştırmayı sevmelidir.

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Nedir Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.