Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Bu programın amacı, doğal çevrenin özellikleri, insan çevre ilişkileri, ekonomik etkinlikler, nüfus dağılımı gibi konularda eğitim ve araştırma yapan, konusunda uzman eğitimcileri yetiştirmektir. Ortaöğretim kurumlarında coğrafya ve sosyal bilimler derslerini verebilecek eğitimci kişileri yetiştirebilmek amacına yönelik araştırma ve eğitim yapmaktadır. Bu bölümden mezun olanlar Coğrafya öğretmeni olarak nitelendirilir. Coğrafya öğretmenleri MEB’in düzenlemiş olduğu müfredata göre okumakta olan öğrencilerine göre bir çalışma planı yapar. Bu plan doğrultusunda, öğrencilerine eksiksiz ve tam bir eğitim sağlamakla mükelleftir.

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Mezun olan bireyler genellikle Coğrafya öğretmeni olurlar. Yüksek lisan eğitimini tamamlayan bireyler, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünde, MTA, Harita Genel Müdürlüğünde, DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Elektrik İşleri İdaresi gibi kurumlarda ve farklı bakanlıklarda çalışabilirler. bu alanlarda teknik eleman sayısının fazla olduğu ve iş bulma konusunda biraz zorlanacakları unutulmamalıdır.

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Coğrafya öğretmeni olarak çalışarak ortaöğretim kurumları ve üniversitelerde eğitim verirseniz maaşlarınız 2 bin ila 3 bin TL arası değişir. Yaptığınız bölgeye göre farklılık gösterir. Doğu illerinde bu mesleği icra ediyorsanız eğer daha fazla ücret alırsınız. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, MTA, Harita Genel Müdürlüğü, DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğü gibi kurumlarda veya farklı bakanlıklarda çalışırsanız alacağınız ücret minimum 3 bin TL olacaktır. Özel dershanelerde ders verebilir ve ek para kazancı sağlayabilirsiniz. Minimum alacağınız ücret bin TL civarında olabilir. Özel dersler verebilir ve yine ek kazanç elde edebilirsiniz.

Coğrafya Öğretmenliği Bölümünü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.