Değirmencilik Bölümü

Değirmencilik Bölümü Temel Amacı; Bu bölümün temel hedefi, un değirmenlerinde un ve un ürünlerini öğütmek, depolamak, bu işleri kontrol etmek, işletme birimlerinin bakımı yapmak, ürünlerin sevkini ve idaresini yapmak için çalışacak olan ara eleman yetiştirmektir.

Değirmencilik Bölümü Dersleri; Bu bölümde öğrencilere matematik, fizik, kimya gibi temel derslerin yanı sıra hububat bilgisi ve teknolojisi, değirmen makineleri ve makine bilgisi, hububat kimyası, elektrik bilgisi, makine bilgisi, analitik kalite kontrolü, ekonomi ve değirmen işletmeciliği dersleri verilmektedir. Ayrıca bu derslerde öğrencilere uygulamalar yaptırılmaktadır.

Değirmencilik bölümü okuyan adayların öncelikle fiziğe ve özellikle mekanik konulara ilgisi olması beklenirken aynı zamanda ticaretle alakalı olan konularda başarı göstermesi ve çalışmalarını organize bir şekilde yürütmesi aranan özellikler niteliklerdir.

Değirmencilik bölümünden mezun olan kişilere “Değirmencilik Teknikeri” unvanı verilmektedir. Değirmencilik teknikerleri öncelikle tahıl ürünleri olmak üzere baklagil, yağlı tohum gibi taneli ürünlerin öğütülmesi, ürünlerin kalite kontrollerinin yapılması, ürünlerin depo edilmesi ve bu ürünlerin pazarlanmasının yapılması, un değirmenlerinin bakımının yapılması ve işletmelerin yönetilmesi gibi işlerde çalışmaktadır.

Değirmencilik Bölümü Çalışma Alanları; Değirmencilik teknikerleri un ve unlu ürünlerin üretildiği kamu kurum ve kuruluşlarında ya da özel sektörde bu işle ilgili çalışan kurumlarda çalışmaktadırlar. Bu bağlamda bu bölüm mezunlarının iş olanakları oldukça fazladır diyebiliriz.

Değirmencilik Mesleği Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.