Demiryolu Araçları Bölümü

Üniversite adayları üniversite sınavları için gün sayarken bir taraftan da bölümleri araştırmaya başladılar. Bizler de bu yazımızda siz üniversite adaylarımız için demiryolu araçları bölümü hakkında bilgi topladık.

Demiryolu araçları bölümünde Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda ustabaşı ve mühendis pozisyonlarının arasında çalışacak ve teknik hizmet verecek tenik eleman gücü yetiştirmek üzere eğitimler verilerek uygulamalar yapılmaktadır.

Demiryolu Araçları Bölümü Dersleri; Bu bölümde matematik, fizik, kimya, mekanik, mukavemet gibi temel derslere ek olarak öğrencilere demiryolu tanımı, hareket dinamiği, taşıtların konstrüksiyonu, çekici vagonlar, katar mekaniği, makine bilgisi, teknik resim, elektroteknik, malzeme, makine elemanları, elektrik makineler, ısıtma-havalandırma gibi meslek dersleri okutulmaktadır. Ayrıca öğrenciler eğitim aldıkları süre içinde bilgilerini, görgülerini ve sahip oldukları becerilerini üst seviyeye çıkarmak amacıyla 60 iş günü süren pratik çalışma yapmak durumundadırlar.

Demiryolu araçları programını okumak isteyen adaylar öncelikle kendilerini matematik, fizik, kimya ve teknik alanlarında geliştirmelidirler çünkü bu bölüm sayısal mesleklerden birisidir. Ayrıca bu alanda çalışacak olan teknik elemanların şekil çizme yeteneklerinin gelişmiş olması, iş organizasyonlarını doğru yapabilmesi, atölye çalışmalarında yetenekli olmaları, insanlarla olumlu ilişkiler içinde olmaları aranan özellikler arasındadır.

Demiryolu araçları bölümü okuyup mezun olan kişilere “Demiryolu Araçları teknikeri” unvanı verilmektedir. Demiryolu araçları teknikerleri, devlet demiryolları kapsamında faaliyet gösteren fabrikaların yapım ve onarım işlerinde ve işletme alanlarında istihdam edilebilmektedirler.

 

Demiryolu Araçları Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.