Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Taban Puanları

Demiryolu inşaatı ve işletmeciliği programının hedefi; demiryolu inşaatında ve demiryollarının kontrol edilerek işletilmesinde çalışabilecek ara eleman yetiştirmektir.

Bu bölümü tercih ederek okumak isteyen adaylara; matematik, teknik mekanik, statik mukavemet, demiryolu bilgisi, malzeme bilgisi, makine bilgisi, tasarı, geometri ve teknik resim, istasyon ve hizmetleri, kazalar, taşıt tekniği, hareket, servis hizmetleri, tarifeler ve maliyet hesabı gibi dersler verilmektedir.

Demiryolu inşaatı ve işletmeciliği okumak isteyen adaylar öncelikle kendilerini matematik, fizik, kimya ve teknik alanlarda kendilerini geliştirmelidirler. Ayrıca bu programı bitirip bu işi yapacak olan teknik elemanlar şekil çizmede, iş organizasyonu konularında ve atölye çalışmalarında yetenekli olmalıdır. Bununla birlikte insanlarla kurdukları ilişkilerde de uyumlu davranmalıdır.

Demiryolu inşaatı ve işletmeciliği bölümünden mezun olan kişilere “Demiryolu inşaatı ve işletmeciliği teknikeri” adı verilmektedir.

Demiryolu inşaatı ve işletmeciliği teknikerleri, inşaat mühendislerinin gözetim ve denetiminde demiryolu yapılacak olan alanlarda traverslerin, demiryollarının döşenmesi, yapılacak olan bağlantıların ve geçitlerin sağlıklı bir şekilde yapılması, var olan demiryollarının bakımlarının ve onarımlarının yapılması ile ilgili iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi gibi alanlarda çalışırlar.

Demiryolu inşaatı ve işletmeciliği iş olanakları; demiryolu inşaatı ve işletmeciliği teknikerleri iki yıllık önlisans programını bitirip mezun olduktan sonra Ulaştırma Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda ya da Devlet Demiryolları işletmelerine bağlı olan kurum ve kuruluşlarda istihdam edilirler.

Demiryolu İnşaatı ve İşletmeciliği Bölümü Hakkında Verdiğimiz Bilgiler İle İlgili Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.