Demokrasi Ne Demektir

Tarih boyunca, günümüze dek insanlık pek çok farklı yönetim şekilleri altında hayat sürdürmüştür. Monarşi, oligarşi, teokrasi, demokrasi gibi yönetim biçimleri bunlardan bazılarıdır. Geçmişte insanlar, günümüzde sahip oldukları hakların bir çoğuna sahip değillerdi. Hatta insanlar devletin bir malı olarak görülüyor, ve onlardan sadece çalışıp, üretip devlete ağır vergiler ödemeleri bekleniyordu. Ancak 1789 yılında yaşanan Fransız Devrimi ile birlikte tüm dünya, bu düzene bir dur demiştir ve artık insan haklarını esas alan demokratik yönetim biçimleri ortaya çıkmıştır.

Demokrasi, bir ülke içerisinde yaşayan vatandaşların, dili, dini, ırkı, mezhebi, rengi ne olursa olsun devlet karşısında eşit sayılması demektir. Yani demokrasi düzeninde, eski düzenlerde olduğu gibi Hristiyandan farklı vergi almak, Müslümandan farklı vergi almak gibi bir durum yoktur. Demokratik yönetimlerde her insan, Allah’ın ona verdiği vazgeçilemez ve devredilemez haklarla doğar ve devletin görevi, bu vazgeçilemez ve devredilemez hakları korumaktır. Eğer bir devlet, insanın bu haklarını koruma konusunda başarısız olursa, halkın da o devleti fesih etme şansı vardır.

Yani demokrasi, insan hak ve hürriyetlerini esas alan ve onları geliştirmek adına çalışmalar yapan devletlerin yönetim anlayışıdır. Bu yönetim anlayışında yönetme iradesi, halka aittir. Halk, belirli dönemlerde yapılan seçimlerde kendisini yönetmesini istediği kişilere oy verir ve en çok kişinin oy verdiği grup, başa gelerek ülke yönetimi ile ilgili kararları alırlar.

Demokrasi Ne Demektir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.