Deniz Elektroniği Bölümü

Üniversite sınavlarına sayılı günler kala üniversite adayları da üniversite bölümlerini araştırmaya başladılar. Bizler de bu yazımızda siz üniversite adayları için deniz elektroniği bölümü hakkında bilgiler derledik.

Deniz elektroniği bölümü, tüm deniz araçlarının elektronik aletlerini, devrelerini, deniz araçlarının bakımını ve onarımını yapmak üzere eğitim vererek teknik eleman yetiştirmektedir.

Deniz Elektroniği Bölümü Amacı; Bu bölümün temel hedefi gemilerde ve limanlarda yer alan elektronik cihazların kurulumu, bu cihazların bakımını ve onarımını yapmak üzere eğitimli ara insan gücü yetiştirmektir.

Deniz Elektroniği Bölümü Dersleri; Deniz elektroniği bölümü okuyan öğrencilere temel elektronik, elektronik, teknik deniz elektriği, bilgisayar temel gemicilik, gemi makineleri operasyonu, denizde haberleşme, deniz ticaret hukuku, denizcilik ingilizcesi dersleri verilmektedir.

Deniz elektroniği bölümü okuyan adayların öncelikle fizik, elektrik ve elektronik konularında yetişmiş olmak durumundadır. Ayrıca bu kişilerin bedenen sağlıklı olması, görme ve işitme duyularının sağlıklı, dikkatli ve sorumluluk sahibi kişiler olması gerekmektedir.

Denizcilik elektroniği bölümü mezunlarına “Deniz Elektroniği Teknikeri” unvanı verilir. Deniz elektroniği teknikerleri, gemilerde bulunan elektronik sistemlerin bakımı, bu sistemlerin korunması, onarımı ve programlanması alanlarında, kıyı kuruluşlarda yani limanlarında bulunan elektronik sistem ve cihazların birimlere monte edilmesi ve bu sistemlerin kullanılması gibi işler üzerinde çalışırlar.

Deniz Elektroniği Bölümü Çalışma Alanları; Deniz elektroniği teknikerleri Ulaştırma Bakanlığına bağlı olan denizcilik işletmelerinde, Meteoroloji Genel Müdürlüklerinde, turizm alanında yani yat işletmeciliği alanında çalışabilmektedirler. Günümüzde denizcilik alanında bu bölüm mezunlarına olan ihtiyaç git gide artmaktadır.

Deniz Elektroniği Bölümü Hakkındaki Yorum ve Fikirlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.