Deniz Haberleşme Bölümü

Üniversite adayları Yükseköğrenime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için gün sayarken bir taraftan da üniversite bölümlerini araştırmaya başladılar. Biz de bu yazımızda üniversite adaylarının araştırmalarına yardımcı olmak için deniz haberleşme bölümü hakkında bilgiler derledik.

Deniz haberleşme programında denizlerde seferler yapan araçların iç ve dış haberleşme araçlarının kullanımını, bakımını ve onarımı yapan eğitimli elemanlar yetiştirmektedir. Bu bölüm mezunlarında deniz yolculuğuna elverişli olan bir yapı ve uzun yolculuklara dayanıklı olma özellikleri aranmaktadır.

Deniz Haberleşme Bölümü Amacı; Denizcilikte faaliyet gösteren kıyı kuruluşlarının yani limanların haberleşme bölümlerinde görev alacak eğitimli insanlar yetiştirmektir.

 

Deniz Haberleşme Bölümü Dersleri; Bu bölümü okuyan öğrencilere matematik, fizik, meteoroloji, seyir, deniz haberleşme, elektroteknik, vardiya tutma usulleri, yük işlemleri, istif ve denizcilik incilizcesi dersleri verilmektedir.

Deniz haberleşme bölümü okuyan mezunlarda bedenlerinin sağlam olması, konuşma özrü olmaması, fiziki olarak sağlıklı olma, dikkatli olma, sorumluluk sahibi olma gibi özellikler aranmaktadır.

Deniz haberleşme bölümü okuyup bitiren mezunlara ” Denizcilik Haberleşme Teknikeri” unvanı verilmektedir. Deniz haberleşme teknikerleri kıyı kuruluşları olan limanlarda, gemilerde haberleşme unsurlarını sağlar, gemilerden gelen mesajları alarak gerekli mercilere iletir ve gemilere ya da imanlara gönderilecek haberleri iletir.

Deniz Haberleşme Bölümü Çalışma Alanları; Deniz haberleşme teknikerleri Ulaştırma Bakanlığına ve Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı olan ilgili bölümlerde çalışmaktadırlar.

Günümüzde denizcilik sektörü her gün daha da geliştiğinden dolayı bu bölüm mezunlarına olan ihtiyaç da daha da artış göstermektedir.

Deniz Haberleşme Bölümü Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.