Deniz ve Liman İşletme Bölümü

Deniz ve liman işletmeciliği bölümü eğitiminde işletmenin kuruluşu ve hukuki düzenleri, finansman çalışan ve halkla ilişkilerden meydana gelen temel görevler, planlama, örgütleme, yönetme ve etkileme, kontrol, karar verme, iletişim gibi alanlarda kalifiye olarak çalışacak elemanlar yetiştirilmektedir.

Deniz ve Liman İşletme Bölümü Amacı; Bu bölümün amacı kıyı kuruluşlarının yani limanların işletilmesi ile ilgili bölümlerde çalışacak olan eğitimli insan gücü yetiştirmektir.

Deniz ve Liman İşletme Bölümü Dersleri; Bu programda eğitim gören öğrencilere temel gemicilik, ekonomi, deniz hukuku, deniz ticaret hukuku, meteoroloji, gemi yapısı ve dengesi, deniz elektriği ve elektroniği, işletme yönetimi, deniz acenteciliği, liman işletmeciliği, personel yönetimi, gümrük mevzuatı, denizcilik ingilizcesi dersleri verilmektedir.

Deniz ve liman işletme bölümü okumak isteyen öğrencilerin hem fen hem de sosyal bilimlerden özellikle hukuk, ekonomi ve işletme alanlarına ilgili, bedenen sağlıklı, dikkatli, sorumluluk sahibi olmaları aranan en temel özelliklerdir.

Deniz ve Liman İşletme Bölümü Ne İş Yapar; Bu bölüm mezunları “Deniz ve Liman İşletme Teknikeri” unvanını alırlar. Deniz ve liman işletme teknikeri kıyı kuruluşları olan limanlara giren ve bu limanlardan çıkan yüklerin gümrük işlemlerini yapar, gemilerin deniz ticaret hukuku hususlarına göre işletilmesini sağlar, denizcilikte çalışan kişilerin yönetimi altında deniz işletmecisine yardımcı olarak görevler yürütürler. Gerekli durumlarda ise deniz ve liman işletme teknikerleri küçük gemilerde de kaptanlık yapabilirler.

Deniz ve Liman İşletme Bölümü İş Olanakları; Deniz ve liman işletme teknikerleri denizcilik ve turizm alanlarında istihdam edilebilirler. Günümüzde de denizcilik alanında bu bölüm mezunlarına duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

 

Deniz ve Liman İşletme Bölümü Hakkında Bilgiler Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanı Aracılığı ile Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.