Deprem İle İlgili Kısaca Yazı

Sizlere bu yazımızda deprem hakkında kısaca bilgiler vereceğiz.

Deprem Nedir Kısaca Bilgi;

Zamanla yer kabuğunda küçük küçük çatlamalar oluşmaktadır, Yer kabuğu çevresinde meydana gelen bu çatlamalar ise dalgalanma yaparak titreşime neden olmaktadır.  Kırılmanın etkisi ile başlayan bu titreşimler ise deprem olayını meydana getirmektedir, titreşim olduğu zaman sarsıntı, sallanma olduğundan kısa süreli bir titreme ile sallantı olabilmekte.

Şiddeti büyük olan depremlerde can ve mal kaybı yaşanır, bu kötü durumun sebebi ise insanların olası bir depreme karşı hazırlıksız olmalarından kaynaklıdır, bir diğer etken ise evlerin yapılması aşamasında kaliteli malzeme kullanmama, deprem bölgelerine yüksek katlı evler yapmak gibi birçok dikkatsiz davranış deprem sonucu oluşabilecek can mal kaybına sebep olmaktadır.

Eğer ki evler depreme karşı dayanıklı olarak yapılırsa, deprem esnasında bize zarar vermez, evler yıkılmayabilir daha az zararla deprem anını atlatmış oluruz, ancak sadece evin yapımı değil insanların da bu konuda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Deprem ile ilgili yapılan seminerlere mutlaka katılarak o esnada nasıl davranılmalı, felaketi önleme konusunda bilgiler edinilmelidir.

Deprem oluşmadan önce evimizde olan eşyaların duvara monte edilmesi çok önemlidir, ve herkesin evinde deprem çantası bulundurması gerekmektedir. Okullarda ve diğer farklı eğitim kurumlarında da öğrencilerin bilinçlendirilmesi ve verilen konferanslara katılımını sağlamak gerekmektedir, böyleye depremi hafif hasarlarla atlatmış oluruz.

 

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. yağmur

    Çok teşekkür ederim bana çok yardımcı oldunuz

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.