Deprem Sırasında Neler Yapılmalı

Deprem bizim hükmediğimiz ve gücümüzün yetmediği bir doğa olayı olmak ile birlikte, gerçekleştiği zaman hem can hem de mal kaybına sebep olmaktadır. İnsanlar depremin tam olarak önüne geçemeselerde deprem esnasında uygulayacakları bir takım hareketler ile zararı azaltabilme şansına sahip olur. Peki insanlar deprem sırasında nasıl davranmalıdır? Deprem sırasında insanların yapmaması gereken davranışlar nelerdir? Depremin ne zaman nerede gerçekleşeceğine dair kesin bilgilere ulaşmamızın her zaman imkanı olmadığı için bu soruların cevaplarının her insan tarafından bilinmesi gerekmektedir. Bu soruların cevabını bilmek her insana depremden en az şekilde zarar görme imkanı sağlamaktadır.

Deprem sırasında öncelikle sakin olmak gerekmektedir. Eğer sakin olmazsak her şey daha kötü bir hale gelebilir. Paniğe kapılmamak ve cesaretli olmak önemlidir. Deprem sırasında insanların hareket halinde olmaması daha iyi olacaktır. Sağlam bir masa ya da mobilya gibi eşyaların alt kısmına yatmak gerekir. Bu esnada başımızı korumalıyız. İnsan bulunduğ pozisyonunu deprem son bulanan kadar değiştirmemeli ve çok fazla hareket etmemelidir.

Deprem esnasında kalabalık bir yerde olma durumunda ise insanların koşuşturmamaları gerekmektedir. Eğer dışarıda depreme yakalandıysanız, yıkılacak yerlerden ve elektrik ya da direk tellerinden uzak bir yerde bulunun. Aynı şekilde ağaçlardan ve enerji hatlarından da uzak durulması gerekmektedir. Köprü ya da üst geçitte bulunmayın. Bu hususlara dikkat ettiğiniz sürece depremden zarar görme olasılığınız düşecektir.

Deprem Sırasında Neler Yapılmalı Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.