Deri Konfeksiyon Bölümü

Deri Konfeksiyon Bölümü Amacı; deri hammaddesinden manto, ceket, kaban ve benzeri giyim eşyalarının üretimini yapan işletmelerde yöneticilere, ustalara ve işçilere yardım eden eğitimli ara eleman yetiştirmektir.

Deri Konfeksiyon Bölümü Dersleri; Bu bölümü okuyan öğrencilere dericilikte temel işlemler, teknik resim, deri kalıp hazırlama teknikleri, deri süsleme teknikleri, giysilik deri işleme teknikleri, maliyet hesapları, kalite kontrol ve bilgisyaar işletim dersleri verilmektedir.

Deri konfeksiyon bölümü okumak isteyen öğrenciler şekil ve uzay ilişkilerini rahatlıkla görebilmeli, göz, el ve ayakları eşgüdümlü olarak kullanabilmeli, yönetme ve liderlik konusunda başarılı olabilmeli, insanlarla olumlu ilişkiler kurabilmeli, bedenen sağlam olmalı, sabırlı ve dikkatli olmalıdır. Ayrıca bu bölüm mezunları ne kadar yaratıcı olurlar ise bu meslekte de o kadar başarılı olma şansına sahiptirler.

Deri konfeksiyon bölümü mezunları “Deri Konfeksiyon Teknikeri” unvanı alırlar. Deri konfeksiyon teknikerleri çalışmış oldukları işletmelerde yöneticilere yardımcı olarak üretilecek olan modellerin teknik ve artistik çizimlerini yaparlar, resimleri çizilen modellerin kalıplarını hazırlayıp bu kalıpları seri hale getirirler, üretim esnasında meydana gelen aksaklıkları düzeltirler.

Deri konfeksiyon teknikerleri makinelerin sesleri ve derilerin tozları nedeni ile tozlu ve gürültülü alanlarda çalışırlar. Deri konfeksiyonlarında üretimler özellikle kış aylarında ve vardiyalar şeklinde yapılmaktadır. Çalışma saatlerinde işçiler, ustabaşılar ve yöneticiler sürekli birbirleri ile iletişim kurarlar. Ayrıca bu iş yerlerinde makineler ve kesici aletler olduğundan dolayı çalışanların dikkatsiz olması durumunda bir çok kaza riski meydana gelmektedir.

Deri Konfeksiyonu Bölümü Çalışma Alanları; Deri konfeksiyonu teknikerleri her gün daha da gelişmekte olan deri alanı için yetiştirilen elemanlardır bu nedenle de iş imkanları oldukça fazladır. Bu bölüm mezunları özellikle İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Adana, Uşak gibi illerde rahatlıkla iş bulabilmektedirler.

Deri Konfeksiyon Bölümü Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum ve Sorularınızı aşağıdaki yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.