Deri Mühendisliği Nedir

Deri Mühendisliği Bölümü Amacı; Bu bölümde hayvan derileri kullanılarak kullanılabilir hale gelecek şekilde üretim iş ve işlemlerini gerçekleştirecek insan gücü yetiştirilmektedir.

Deri mühendisi olmak isteyen adayların inceleme ve araştırma merakına sahip olmaları, kimya alanına ilgili olmaları ve iş birliği yaparak çalışabilmeleri aranan en önemli mesleki özelliklerdir.

Deri Mühendisliği Bölümü Dersleri; Bu bölüm 4 yıllık lisans programıdır. Bu bölümü başarılı bir şekilde tamamlayan mezunlara lisans diploması ile birlikte “Deri Mühendisi” unvanı verilmektedir. Bu bölüm öğrencileri eğitim süreci boyunca Fizik, Kimya, Matematik, Deri Histolojisi Ham Deri, Deri Kimyası, Tabaklama Maddeleri, Deri Yardımcı Maddeleri, Deri Bitim İşlemleri, Deri Boyaları ve Boyama Teknikleri, Deri Analizi ve Kalite Kontrol, Deri Atıkları ve Değerlendirilmesi, Kürk İşleme Teknikleri, İşletme Organizasyonu ve Personel Yönetimi gibi derslerini almaktadırlar. Okutulan derslerin %62\’si teorik, %38\’i pratik olarak öğrencilere öğretilmektedir.

Deri Mühendisliği Bölümü Çalışma Alanları; Bu bölüm mezunları deri mühendisi olduktan sonra deri sanayisinde, deri sanayisi kimyasallarının üretimini yapan, pazarlayan firmalarda; Sanayi ve Ticaret Bakanlığında, Tarım Bakanlığında, DPT’de çalışabilirler. Günümüzde derinin önemli bir sanayi ham maddesi haline gelmesi ile bu bölüm elemanlarına olan ihtiyaç da git gide artmıştır. Ayrıca bu bölümden mezun olan deri mühendisleri istekleri doğrultusunda kendi üretim işletmelerini açabilirler.

Deri Mühendisliği Bölümü Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.