Deyim Nedir Atasözü ve Deyim Arasındaki Farklar Nelerdir

Deyimler insanların sık sık kullandıkları ve hayatlarında önemli bir yer verdikleri sözlerdir. Bir durumu daha iyi bir şekilde anlatmak amacı ile mecaz anlamda kullanılan sözlere deyim adı verilir. Her bir deyim kalıplaşmıştır ve bu kalıbın bozulması anlamda da bir bozukluk meydana getirir. Bu yüzden deyimler olduğu gibi kullanılır. Deyimler birden fazla kelimeden oluşmakta olup, halk arasında oluşmuş ve günümüze kadar gelmeyi başarmış olan sözler olmaktadır. Çoğu deyim mecaz anlam içermesine rağmen kimi deyimlerin de gerçek anlamda olduğunu görebiliriz. Peki deyimler ile atasözleri arasında ne gibi bir fark bulunur? Bu sorunun yanıtı ile deyimler ile atasözleri arasındaki farka dair daha fazla paylaşımı görmek istiyorsanız, bu yazımızın içeriğine bir göz atmanızda fayda olacağını söylemek isteriz.

Deyimler ile Atasözleri Arasında Nasıl Bir Farklılık Bulunur?

Atasözleri eski zamanlarda atalarımızın yaşadığı bir takım tecrübelere dayanarak söylenmiş olan gerçek anlamlı sözlerdir. Atasözleri ile deyimler arasındaki benzerlik ders verici niteliğinin olmasıdır. Fakat deyimler bir cümle değilken atasözleri yüklemi olan bir cümle şeklinde olmaktadır. Cümle şeklinde olmayan bir atasözü bulunmamaktadır. Deyimler ile atasözleri arasındaki en temel farkın ise deyimlerin mecaz anlamda olmaları, atasözlerinin ise gerçek anlamda olmaları söylenebilir. Atasözleri söylemek istediği bir şeyi direkt olarak söylerken, deyimler söylemek istediği bir şeyi dolaylı olarak anlatabilir.

Atasözleri ve deyimler insanların hayatında önemli bir yere sahip olmakta olup, günlük hayatta da sık sık kullanılmaya devam etmektedir.

 

Deyim Nedir Atasözü ve Deyim Arasındaki Farklar Nelerdir Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Marlee

    It’s wonerdful to have you on our side, haha!

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.