Diş Hekimliği Bölümü

İnsanların diş sağlığı, diş eti problemleri, ağız boşluğu, çene ve komşu dokularının sağlığının muhafaza edilmesi, diş ve çene düzensizliklerinin teşhis edilerek tedavi edilmesi gibi işlemlerini ve tedavilerini yapan kişiye “Diş Hekimi” adı verilir.

Diş hekimleri ağız ve diş sağlığında sorun yaşayan hastaları muayene eder, hastalıklarını teşhis eder, gerekli tedavi yöntemlerini uygular ya da gerekli olan ilaçları reçeteye yazar. Aynı zamanda çürük olan dişleri çeker ya da dolgu yapar, ağız ve diş sağlığının korunmasına yönelik tavsiyeler verir ve böylece hastalarının ağız ve diş sağlığını düzeltmiş olur.

Diş hekimleri; devlete bağlı olan kamu hastanelerinde, özel hastanelerde, dispanserlerde ya da isterler ise kendi muayenehanelerinde çalışabilirler. Diş hekimlerinin çalışma ortamları oldukça hijyenik ancak ilaç kokuludur. Bu kişiler sürekli ayakta çalışarak hasta ve hasta yakınları ile sürekli iletişim kurarlar.

Diş hekimliği bölümünü bitiren mezunlara “Diş Hekimi” unvanı verilmektedir. Diş hekimliği bölümü 5 yıl süren bir lisans programıdır. Ancak bazı diş hekimliği fakültelerinde yabancı dil hazırlık kursu da verildiğinden dolayı bu süre 6 yıla da çıkabilmektedir.

Diş Hekimliği Bölümü Çalışma Alanları; Diş hekimleri mesleklerini kendi başlarına yaparlar. Bu nedenle de bağımsız çalışmak isteyen diş hekimleri rahatlıkla kendi muayenehanelerinde çalışabilirler. Ayrıca isteyen diş hekimleri kamuya ait olan devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ya da dispanserlerde kolay bir şekilde iş bulma şansına sahiptir. Ayrıca diş hekimleri diş hekimliği fakültelerinde öğretim görevlisi olarak da çalışabilirler.

Diş Hekimliği Bölümü Nedir Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.