Diş Protez Teknolojisi Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Diş Protez Teknolojisi Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Diş Protez teknoloji bölümü; diş hekimlerine yardımcı olabilecek ve laboratuvarlarda çalışabilecek özellikli teknik elemanlar yetiştirmektedir Diş Protez alanların da okumak isteyenlerin temel bilimlerle ilgili, el becerilerine sahip olmaları gerekmektedir. Diş Protez Mezunları ön lisans diploması ve Diş Protez Teknisyeni unvanı alırlar. Diş Protez Teknisyeni, çene, yüz, diş, protez ve apareyleri ile ortodontim apareyleri laboratuvar uygulamalarını şeklinde yürütür.

Diş Protez Teknolojisi Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Diş protez teknikerleri; devlet hastanelerinde, diş hastanelerinde, üniversite hastaneleri gibi kamu kurumların da oluşturulan diş protez laboratuvarların da, özel bölgelere ait özel diş protez laboratuvarların da iş bulabilmektedirler. Kendilerinin de açabilecekleri diş protez laboratuvarlarında da çalışabilmektedirler. Diş protez teknikerleri, diş hekimlerinin de yönlendirmeleri doğrultusunda çalıştıklarından dolayı, diş hekimlerinin yoğun olarak çalışmış oldukları il, ilçe ve bölgelerde çalışmaktadırlar. İş bulma konusunda cinsiyet farkı kesinlikle bulunmamaktadır. Çalışma ortamı ve çalışma saatleri işyerinde bulunmakta olan geçerli saatler ve günler içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Diş Protez Teknolojisi Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Diş Protez Bölüm öğrencileri hem eğitim süreleri boyunca hem de işe başladıktan daha sonra diş protezleri üzerinde çalışır ve bunlara ilişkin olarak eğitim alırlar. Diş protezlerinin estetik boyut kazanması doğrultusun da uğraşırlar, hazırlanmış olan protez modelleri üzerinde çalışır, eksiklerini gidermeye çalışır ve konu ile alakalı diğer iş ve işlemleri yerine getirirler. Bir devlet hastanesine veya diş merkezine atanmayı başarabilenler memur olarak işe başlarlar ve memur düzeyinde maaş alırlar. Hastanelerde çalışmakta olan diş protez teknikerleri yani yeni mezunlar tekniker sınıfında maaş alırlar ve aldıkları en düşük maaşlara döner sermaye ödemeleri de eklenmektedir. Bu durumda, bir diş protez teknikerinin 2400 TL civarında maaş aldığı söylenebilir.

Diş Protez Teknolojisi Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.