Dış Ticaret Bölümü Nedir Ne İş Yapar

2016 üniversite sınavları ardından da tercih dönemi yaklaşıyor. Üniversite sınavına girecek olan adaylar da tercih edecekleri bölümleri ve üniversiteleri araştırmaya çoktan başladı. Bizler de siz üniversite adaylarımız için bu yazımızda dış ticaret bölümü tanıtımı yapacağız.

Dış ticaret bölümünün temel amacı; ithalat-ihracat alanlarında eğitimli ve bilgili ara elemanlar yetiştirmektir. Böylece dış ticaret programı mezunları ithalat ve ihracat iş ve işlemleri konusunda çalışacak olan birer meslek elemanı haline gelmektedirler.

Dış ticaret bölümü okuyan öğrenciler bu program kapsamında sosyoloji, ekonomi, muhasebe, hukuk, ticaret hukuku, dış ticaret mevzuatı kapsamında bulunan uluslararası pazarlama, depoculuk, taşımacılık gibi dersler alırlar.

Dış ticaret bölümünü tercih edip bu bölümü okumak isteyen adaylarda da bir takım özelliklerlin bulunması gerekmektedir. Örneğin; öncelikle bu bölüm adaylarının ve mezunlarının sosyal bilim dallarına karşı ilgili olması, bir şeylerle ayrıntılı bir şekilde uğraşmayı sevmesi, dikkatli ve sorumluluklarını bilen kişiler olması gerekmektedir. Bu bölümden mezun olan kişiler ancak bu özellikler ile bu meslekte başarılı olabilmektedir.

Dış Ticaret Bölümü mezunları “Dış Ticaret Meslek Elemanı” unvanını almaktadır. Dış ticaret bölümünden mezun olan Dış ticaret meslek elemanları dış satım yani ihracat) ve dıştan alım ya da ithalat firmalarında ya da gümrüklerde, gelen ve giden ürünler ile ilgili yazışmaları ve gerekli işlemleri yürütür.

Dış ticaret bölümü iş imkanları oldukça fazladır. Dış ticaret bölümü mezunları Maliye ve Gümrük Bakanlığı kapsamındaki kurum ve kuruluşlarda çalışabilir ayrıca özel firmalarda kendi alanlarında da iş bulabilirler.

Dış Ticaret Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Umut kiremitçi

    Dis ticaret okuyan kisiler serbest muhasebeci veya mali musavir gibi eleman unvanlarini alabilirler mi ?

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.