Dış Ticaret Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Dış Ticaret Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Günümüzde hem uluslararası ticaretlerde, hem de yatırımlarda gözlenmekte olan hızlı artış birbirine bağımlı hareket eden ekonomik sistemin tamamen ortaya çıkmasına ve gelişmesine yol açmıştır. Bu bağımlılık, aynı süre zarfında sosyal, kültürel ve politik alanlarda da kendisini göstermektedir. Doğrudan yabancı yatırımlar ve ulusal ekonomilerin küreselleşmesi, uluslararası ticareti iş hayatının büyük bir parçası haline getirmiştir. Çağımızdaki iş dünyasında, küresel olarak faaliyette bulunmak artık kaçınılmaz bir kural haline gelmiştir. Dolayısı ile başarılı olmak isteyen yöneticilerin bu değişikliklerin farkında olup, rekabetçi ortam içerisinde çalışma zorunluluğu vardır.

Dış Ticaret Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Dış Ticaret Bölümünü tamamlayan Öğrencilerin Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurumu, Devlet İstatistik Enstitüsü, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı gibi kamu kurumlarının da yanı sıra çok uluslu şirketlerde, ihracat ve ithalat firmaları, yurtdışına açılmayı hedefleyen firmalar ile bankacılık şirketleri, sigortacılık, taşımacılık ve benzeri hizmet ve üretim sektörlerinde faaliyette göstermekte olan özel sektör firmalarında iş bulma olanakları vardır. Bu nedenlerle, uluslararası ticaret ve lojistik alanlarda uzmanlaşmış kişiler kesinlikle bugünün ve geleceğin revaçta meslekleri arasında görülmektedir.

Dış Ticaret Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Dış Ticaret Bölümünü Geleceği parlak olarak düşünüle bilen 2 yıllık bölümlerden bir tanesidir. Hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde iş imkânının bulunuyor olması, bu bölümün tercih edilen bölümlerden biri haline getirmiştir. Ülkemizdeki birçok üniversitede bu bölüm bulunmaktadır. Ön lisans bölümleri arasında en iyi sayılabilecek bölümler arasında yer almaktadır. Dış Ticaret bölümünden mezun olanların maaşı genellik ile değişiklik gösterebilmektedir. Devlet kurumlarına atananmış olan memur görevinde çalışacağı için memur maaşına eş değer bir maaş almaktadırlar. Ki bu da tahmini olarak 2300-2500 lira arasındadır. Özel sektörde çalışmakta olanlar ise asgari ücret veya 2-3 katı maaş fark almaktadırlar.

Dış Ticaret Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.