Diyaliz Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Diyaliz Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Böbrek hastaları için kullanılmakta olan diyaliz makinalarının hastaya uygulanması, kullanımı ve bakımında çalışacak teknik elemanları yetiştirmektir. Diyaliz teknikerleri tüm özel ve resmi sağlık kuruluşların da, hastane ve sağlık ocaklarında iş bulma imkânına sahiptirler. Diyaliz programının amacı, sürekli böbrek yetmezliği bulunmakta olan hastalara sağlık hizmeti vermek üzere açılan hemodiyaliz merkezlerin de görev yapacak sağlık elemanları yetiştirmektedir.

Diyaliz Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Diyaliz bölümü mezunları her türlü devlet hastanelerin de, üniversite hastanelerin de, diyaliz merkezlerin de ya da özel hastanelerde iş bulma imkânına sahiptirler. Bu bölümden Mezun olmuş olan öğrenciler genel olarak kamu hastanelerini tercih etmiş olduğu için KPSS sınavına girerler. Yapılan KPSS sınavından daha sonra atanmak için yeterli puanı almış olanlar memur statüsünde istemiş oldukları bir devlet sağlık kuruluşların da işe başlamış olurlar. KPSS ile atanamayanlar ise özel hastanelere ya da özel diyaliz merkezlerine iş başvurusu yaparak, buralarda çalışma olanağı sağlayabilmektedirler.

Diyaliz Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Diyaliz Bölüm mezunları devlet hastanelerin de ya da özel hastaneler de çalışıp çalışmadıklarına göre farklı şekillerde maaşlar almaktadır. Kamu hastanelerin de ya da üniversite tıp hastanelerin de (araştırma hastanesi ve üniversite hastanesi) çalışanlar memur statüsünde çalışmış olduklarından dolayı memur statüsünde de maaş alabilmektedirler. Bu kurumlar da çalışmakta olanlar ise aynı zaman da tüm sağlık personelinin faydalanmış olduğu döner sermaye ücretinden yararlanmaktadırlar. Sağlık bakanlığına eş değer olarak çalışan bir diyaliz teknikerinin tahmini olarak maaşı 1600 lira civarında olmaktadır. Buna, döner sermaye ücreti tabi edilince maaşlar 2400 liraya kadar çıkabilmektedir.

Diyaliz Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.