Doğrusu Kur’an Sana ve Toplumuna Bir Öğüttür ve Onunla Sorulacaksınız Sözü ile Anlatılmak İstenen

İnsan, var olduğu tarihten itibaren dünya içerisinde yaşamış ve çeşitli şartlara uyum sağlayabilmek adına her daim mücadele içerisinde bulunmuştur. İnsanın hayat yolculuğu süresince en çok merak ettiği şeylerden bir tanesi de neden var olduğu sorusu olmuştur. İnsanlar, yıllar boyunca bu soruya farklı cevaplar verdikleri için çeşitli inanışlar ortaya çıkmıştır. Geçmişte, dünyayı incelediğimizde farklı bölgelerde farklı dini ve kültürel özelliklerin olduğunu görebilmekteyiz.

İnsanların bu sorusunu cevaplandırmak ve onların yaşamına anlam katmak amacıyla Allah, peygamberleri vasıtasıyla insanlara dinleri göndermiştir. Peygamberler ile tahsis edilen dinler sayesinde insanlar, görebildiklerinin ötesindeki şeylerin de farkına varmakta ve bir beden ile birlikte aynı zamanda bir de ruha sahip olduklarını hatırlamaktadırlar.

İnsan, hayat yolculuğu boyunca doğru olduğunu zannederek çeşitli yanlışlara düşebilir. Yapabileceği bu yanlışlar, insanın varoluş amacını unutmasına ve yanlış yollara düşmesine de sebep olabilir. Bu nedenden dolayı Allah, insanlara peygamberler ile kitaplar göndererek onları bilgilendirmiş, ne şekilde yaşaması gerektiğine dair öğütler vermiştir.

Bu sözde anlatılmak istenen ise, Kur’an-ı Kerim’in içeriğinde bulunan bilgilerin insan yaşantısı açısından en doğru ve hayırlı olduğu, kişinin günahsız, düzgün ve huzurlu bir hayat sürdürebilmesi için yapması gerekenlerin bilincinde olmasını ve mahşer günü geldiğinde de her insanın, Allah’ın emrettiği şekilde yaşayıp yaşamadığına göre ödüllendirilip cezalandırılacağını anlatmaktadır. Bu sebepten dolayı Müslümanlar da, bu sözün ışığında hayatları konusunda daha dikkatli olurlar.

Doğrusu Kur’an Sana ve Toplumuna Bir Öğüttür ve Onunla Sorulacaksınız Sözü ile Anlatılmak İstenen Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.