Düz Lise Mezunları Açıköğretime Sınavsız Geçebilir mi

Meslek ve Teknik Lise mezunları olan öğrenciler sınavsız olarak kendi bölümleri ile ilgili olan 2 yıllık önlisans programlarına başvuru yapıp sınavsız bir şekilde geçiş yapabilirler. Ancak günümüzde sorulan en sık sorulardan birisi “Düz lise mezunları açıköğretime sınavsız geçebilir mi?” sorusudur.

2002 senesinde Sınavsız Geçiş sistemi uygulanmaya konulmuştur. Bu kılavuz açıklandığında ise bu soru adaylar tarafından oldukça sık sorulan bir soru olmuştur.

2002 senesinde hazırlanarak adaylar için yayımlanan kılavuzda mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere sınavsız geçiş uygulamasında öncelik verileceği ve daha sonra ek yerleştirme için tekrar adaylara tercih hakkı verileceği ifade edilmiştir.  Ayrıca yine Bakanlık yayımladığı kılavuzda; genel yerleştirme sırasında sadece meslek yüksek okullarına ve 2 yıllık açık öğretim fakültesi önlisans programlarına sınavsız geçiş yapma hakkına sahip olanların yerleşebileceği ifade edilmiştir.

2002 senesinde yayımlanan kılavuzda eğer genel yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjan olur ise bu takdirde düz lise mezunlarının da sınavsız olarak açıköğretim 2 yıllık önlisans programlarına geçiş yapabilecekleri belirtilmiştir.

Meslek lisesi mezunları sınavsız geçiş haklarını kullandıklarında halen kontenjanlarda boşluk var ise bu durum sonucunda da Yüksek Öğretime Geçiş Sınavından (YGS) 105 puan ve üzeri alan düz lise mezunları yüksek puan alan adaylardan başlayarak sınav geçiş kontenjanlarına yerleştirilebilecek.

Kısacası; Düz lise mezunları boş kontenjan olma durumunda sınavsız geçiş ile geçilen 2 yıllık açıköğretim önlisans fakülteleri için başvuru yapabilecekler.

Düz Lise Mezunları Açıköğretime Sınavsız Geçebilir mi Sorusuna Verdiğimiz Cevap Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

 

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.