Ebelik Bölümü Hakkında Bilgi

2015-2016 eğitim-öğretim yılında üniversite tercihlerini ebelik bölümü yönünde yapacak adaylar için ebelik bölümü tanıtımı yazımızı sizler için hazırladık. Umarız faydalı olur.

Ebelik bölümü programının temle amacı; ana-çocuk sağlığının korunması, tedavi hizmetlerinin sağlanmasında görev yapacak olan sağlık elemanlarını yetiştirmektir. Kırsal bölgelerde görev yapan ebeler aynı zamanda sağlık hizmetlerinde “denetici ebe” ve “ziyaretçi ebe” olarak çalışırlar. Ayrıca ebeler, bir çok tedavi kurum ve kuruluşlarında , doğumhanelerde ve aile planlaması kliniklerinde sorumlu ebe, klinik ebesi ya da eğitimci ebe unvanları ile çalışabilirler.

Ebelik bölümü programında öğrencilere temel fen, tıp ve sosyal bilgiler dersleri beraberinde ebelik meslek dersleri verilmektedir. Derslerle ilgili uygulamalar ise hastanelerde, doğum evlerinde ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde öğrencilere yaptırılmaktadır.

Ebelik mesleği kızlara yönelik olan bir meslektir. Ebe olmayı hedefleyen adaylar öncelikle sağlık konularına ilgili, insanlara yardım etmekten hoşnut olan ve sorumluluk duygusunu taşıyabilen kişiler olmalıdır.

Ebelik bölümü programını bitiren kişiler “Ebe” unvanı alırlar.

Ebelik iş olanakları da oldukça açıktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kırsal kesimlerdeki sağlık hizmetlerinde görev yapan ebeler, “Denetici ebe” ya da “Ziyaretçi ebe” olarak tedavi kurum ve kuruluşlarında, doğumhane ve aile planlaması kliniklerinde sorumlu ebe ya da klinik ebesi olarak istihdam edilebilirler.

Ebelik Bölümü Tanıtımı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.