Ebelik Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Ebelik Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Ebelik bölümü, anne-çocuk korunması ve tedavi için yapılan hizmetlerin yürütülmesinde görev alacak sağlık elemanları yetiştirir. Ebeler köy ve küçük yerlerde ziyaretçi ebe, denetici ebe. Tedavi kurumlarında ise doğumhane ve aile planlaması kliniklerde klinik ebesi, eğitici ebe veya sorumlu ebe olarak görev almaktadırlar. Ebelik, annenin ve çocuğun, genelde ailenin sağlığını korumayı amaç edinmiş bir hizmettir. Ebeliğin esas amacı olan, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası olan dönemlerde annenin ve bebeğin düzenli bir biçimde izlenmesinden, gerekli olan bakım ve eğitimin iyi bir şekilde verilmesinden, normal doğumun yapılmasından, normal olmayan durumların ise teşhis edilip sağlık yetkililerine sevk edilmesinden, aile planlaması eğitimi, 0-6 yaş grubu çocukların gelişmelerini ve büyümelerini takip etmesi ve aşılarının yapılmasından, beslenme, aşı, genel olan sağlık kuralları, ilk yardım ve bulaşıcı hastalıklardan korunma ile ilgili konularda aileye sağlık ve beslenme konular gibi hakkında eğitim verilmesinden sorumlu bir meslektir.

Ebelik Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Ebelik bayanlara açık bir meslektir. Ebe olmak isteyen bir kişinin sağlık konularına karşı ilgisi olan, insanlara yardım etmeyi seven ve en önemlisi sorumluluk duygusu güçlü ve kendine güvenen kişiler olmaları gerekir. Ebeler, çalıştıkları hastanelerde anne sağlığı, bebek sağlığı, doğum gibi konularda görev alırlar. Ebeler yalnızca doğum esnasında görev almazlar. Doğum öncesinde de çeşitli yardım ve faaliyetlerde bulunur. Anne ve bebek sağlığı ile uğraşırlar. Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve kadın doğum hastanelerinde çalışırlar.

Ebelik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Ebelik bölümünü başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciye Ebe unvanı verilir. Ebenin öncelikli görevi, ailenin ve bireyin sağlığını koruma, yükseltme ve izlemesidir. Ebeler, koruyucu sağlık hizmetlerinde bebek, çocuk sağlığı ve aile planlaması, sağlık hizmetlerinin sosyalleştirildiği bölgelerde, doğumevleri ve hastanelerin doğum kliniklerinde görev alabilirler. Devlet hastanesinde çalışan bir ebe ortalama 2000-2500 TL arası maaş alırlar.

Ebelik Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.