Eczacılık Bölümü

Eczacılık Bölümü Amacı; Bu bölüm doktorlar tarafından hastalar için düzenlenen reçetelerde yer alan ilaçları hastalara satan, hastalar için gerekli olan ilaçları hazırlayan, laboratuvarlarda ilaçları geliştiren ve ilaçların analizlerini gerçekleştiren eğitimli kişiler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Eczacılık bölümü mezunları olan eczacılar çalışma saatlerinin büyük bir kısmını eczanelerde geçirirken aynı zamanda gerekli durumlarda laboratuvarlarda da çalışabilirler. Çalışma ortamları ise kimyasal maddelerden dolayı kokulu ancak aynı zamanda da temiz yani hijyenik alanlardır. Eczacılar aynı zamanda diğer eczacılarla ve hastalarla sürekli diyalog halindedirler.

Eczacılık Bölümü Dersleri; Bölümün eğitim süresi hazırlık yılı ile birlikte 5 senedir. Bölüm öğrencileri teorik dersler alırken aynı zamanda uygulamalı dersler alırlar ve bölüm öğrencileri 6 ay zorunlu staj yapmak durumundadırlar.

Eczacılık bölümü öğrencileri öğretim süresi boyunca Bitki ve Hayvan Biyolojisi, Organik Kimya, Kimya, Genel ve Anorganik Kimya, Analitik Kimya, Genel ve Uygulamalı Biyokimya, Farmokoloji ve Farmakoterapi, Anatomi ve Fizyoloji, Tıbbı Terminoloji, Toksikoloji, Farmakognozi, Mikrobiyoloji, Farmasötik Teknoloji, Ulusal Mevzuat ve Mesleki Etik gibi teorik derslerin yanı sıra Fizik, Matematik, İstatistik, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Tabancı Dil dersleri almaktadırlar.

Eczacılık Bölümü Çalışma Alanları; Eczacılık bölümünü başarılı bir şekilde tamamlayan mezunlara “Eczacı” unvanı verilmektedir. Eczacılar özel ve kamu bünyesinde faaliyet gösteren hastanelerde, laboratuvarlarda, ilaç üretimi yapan fabrika ve depolarda çalışabilirler. Aynı zamanda eczacılar eğer isterler ise kendi eczanelerini de açarak işletebilirler.

Eczacılık Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.