Eczane Hizmetleri Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Eczane Hizmetleri Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Eczane hizmetlerinde veya doktorlarca düzenlenmekte olan reçetelerde yer alan hazır ilaçları müşterilere sunan, hazırlanması gerekli ilaçları eczacı gözetiminde hazırlamakta olan, laboratuvarda, ilaç sektöründe ve ilaç depolarında ara eleman olarak çalışan kişidir.

Eczane Hizmetleri Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Eczane Hizmetleri Teknikerleri genel olarak eczanelerde ve devlet dairelerinin varsa eczane ile ilgili bölümlerinde, bazen ise ilaç fabrikalarında veya ilaç depolarında yer almaktadırlar. Çalışma ortamları oldukça sterildir. İlaçların yapısında bulunmakta olan kimyasal maddelerden kaynaklanan koku vardır. Eczanelerde görev yapar iken insanlarla sürekli etkileşim halindedirler. Eczane Hizmetleri ön lisans programını başarı ile geçmiş olanlar ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarı sağladıkları takdirde Kimya ve Kimya Mühendisliği lisans programlarına direkt olarak geçiş yapabilmektedirler.

Eczane Hizmetleri Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Eczane Hizmetleri Bölümü meslek elemanları kamu ve özel kuruluşlarda da yer alabilmektedirler. Kamu kuruluşlarında veya özel eczanelerde, hastanelerde, medikal sektörde ve ilaç sektörünün çeşitli alanlarında yer alabilmektedirler. Ülkemizde bulunmakta olan yaklaşık 24.000 eczane ile ilaç hizmet sektörünün çeşitli noktalarında çalışma olanağı olan iş yerlerinde eğitimli yardımcı eleman olarak görev yapabilmektedirler. Eczane çalışanlarının eğitimi Türk Eczacılar Birliği tarafından açılan kurslar dâhilinde verilebilmektedir. Bu kurslar dışında eczanelerde usta–çırak olarak ilişkisi de önemli bir yer oynamaktadır. Eczane çalışanlarının ortalama maaşları ise şu şekildedir: Eczane Çırağı: 1100-1300 TL Arası Eczane Kalfası: 1300-1700 TL Arası maaş almaktadırlar.

Eczane Hizmetleri Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.