Elektrik Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Elektrik Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Elektrik bölümü programının amacı, her türlü elektrik tesisatını, makinelerinin kurulması, işletilmesi, bununla ilgili üretim alanlarında imalata konu alan ünitelerin ve malzemelerin tasarlanması, hazırlanması ve tesisat projelerinin çizilmesi konusunda kendi dallarında uzman kişiler yetiştirmek amaçlı bir birimdir. Bu bölümden mezun olan bireyler Elektrik Teknikeri olarak nitelendirilir. Bu bölüme girecek öğrencilerin elektrik konusuna, fiziğe ilgili olması gerekir. Ayrıca bu bölüm sabır, hoşgörü ve dikkat isteyen bir bölümdür. En ufak hatalar ciddi yaralanmalarınıza sebep olabilir.

Elektrik Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Bu programdan mezun olanlar kamu ve özel kuruluşlarda, teknik eleman olarak çalışabilirler. Yüksek lisans yapan bireyler üniversitelerde eğitim görevlisi olarak çalışabilirler. İş bulma konusunda pek zorluk çekmemekle beraber, mühendis ve teknisyen arasındaki ara adam olarak görev alırlar. İsterlerse kendilerine iş yeri açabilirler. Çalışma alanları, atölyeler, şantiyeler, inşaatlarda vb. yerlerde çalışmaktadırlar. Bu alanlarda çalışmanız için ilk önce staj yapmanız gerekmektedir. Hayat boyu maddi durumunuz bozulmadan daimi olarak çalışabilirsiniz.

Elektrik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Yüksek lisans yapan bireyler üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitimci olarak görev yaparak aylık maaşları 3 bin ila 5 bin TL arası değişmektedir. Yüksek lisans yapmayanlar ise özel kuruluşlarda teknik eleman-personel olarak görev alırlar ve alacakları maaş 1500 TL ila 3 bin TL arası farklılık gösterir. Kendi işyerlerini açarak, kendi branşları ne üzerine ise o branş üzerinden iş yeri açarak yıllık minimum 35 bin TL kazanabilirsiniz.

Elektrik Bölümünü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.