Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Elektrik Elektronik Mühendisliği Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Elektrik Elektronik Fakültesi, elektrik enerjisinin üretilmesi, iletilmesi, dönüştürülmesi dağıtma tesisleri ile tüm elektronik aletlerin projelendirilmesi, denetlenmesi ve kullanılması gibi konularda mesleki bilgi ve eğitim veren bir birimdir. Bu birim, bu sistemleri kullanabilen eğitimli kişileri yani Elektrik elektronik mühendislerini yetiştirir.

Elektrik Elektronik Mühendisliği İş Olanakları ve Geleceği

Bu birimden mezun olan bireylerin diğer dallardaki mühendislere nazaran daha fazla çalışma alanına sahiptirler. Elektrik santralleri, şantiyeler, laboratuvarlar ve hastanelerde çalışabilirler. Bu yerlerde çalışan bir mühendis tam zamanlı çalışır ve gerektiği zamanda seyahat etmesi gerekmektedir. Ayrıca elektrik ve elektronik teknolojilerin üretildiği, transfer edildiği, pazarlandığı veya satıldığı özel sektör ve kuruluşlarda iş imkânlarına sahip olurlar. Türk Telekom gibi, elektronik tasarım, bakım, onarım, kontrol sistemleri, iletişim sistemleri gibi alanlarda uluslararası boyutlarda da görev alabilirler. Çok dikkat gerektiren bir meslek olup, hataya yer olmadığını belirtmek isterim. Takım halinde veya bireysel çalışabilecekleri bir ortam oluşturulur. Bu bölümün mühendisleri her yerde iş bulabilir maddi yönden sıkıntı çekmez. Bazen hafta sonları da dâhil çalışabileceğinizi unutmayın.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Elektrik Elektronik mühendisleri Elektrik santrallerinde, laboratuvar ve şantiyeler gibi yerlerdeki alacakları ücret minimum 3000 TL civarında olur. Elektrik elektronik teknolojilerin üretildiği bir özel sektörde çalışan bir mühendis aylık 4000 ila 8000 TL arası bir maaş alabilir. Milli eğitim bakanlığında çalışan bir mühendis öğretmen sıfatında olup 2000-2500 TL arası bir maaş alır.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.