Endeks Nedir

İnsanlar, günlük hayatlarını sürdürebilmek için para kazanmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ihtiyacın karşılanması amacıyla da günlük hayat içerisinde birçok faaliyet yürütülür. Bu faaliyetler sonucunda elde edilen kazançlar ile geçim sağlanmaktadır. Günlük yaşamlarını sürdürmek amacıyla faaliyetlerde bulunanlardan bazıları, kazanç sağlamak adına kendilerine borsayı seçerler. Bu kişilerin bildiği ve hakkında bolca bilgi sahibi olduğu kavramlardan bir tanesi de endekstir.

Endeks, ingilizce kökenli Index kelimesinden Türkçemize geçmiş bir kelimedir. Borsacıların tamamının bildiği bir terimdir. Borsacılar, gün içerisinde sektörlerde faaliyet gösteren firmaların hisse senedi fiyatlarını takip ederler ve bunları uygun zamanlarda satın alarak veya satarak kazanç elde ederler. Örneğin A firmasının hisse senedi, bugün 2.3 tl iken yarın şirkette yaşanan olumlu bir gelişme nedeniyle 2.8 tl olabilir. Bu durumda hisse senedini satın alan kişi de kazanç sağlar.

Endeks ise piyasa içerisinde hisse senetlerinin alındığı, satıldığı alanın bir dökümü denilebilir. Borsacılar, bu alanda ilgili oldukları firmaların hisse senetlerinin alış-satış fiyatlarını incelerler ve sektördeki değişimleri de takip ederek kendilerine bir plan oluştururlar. Endeks sayesinde de neyin ne fiyata alınabileceği, ne şekilde ne kadar kazanç elde edilebileceği ölçülebilmektedir.

Endeks türleri, Pazar endeksi, fiyat endeksi ve ağırlıklı endeks olarak sınıflara ayrılırlar. Fiyat endeksi ise kendi içerisinde hisse endeksi, sektörel endeks, ayrım ve stil endeksleri şeklinde sınıflara ayrılır. Borsacılar, bu sayede fiyat takibi yaparlar ve kazançlarının ne şekilde olacağını belirlerler.

Endeks Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.