Enlem ve Boylam Nedir

Evren, muhakkak ki mükemmel bir düzen ile inşa edilmiştir. Günümüzde gelişen bilim sayesinde evrenin her köşesini incelediğimizde, aslında onun içerisinde bizim aklımızın almakta zorlanacağı kadar büyük bir sistem olduğunu görmekteyiz. Tarih boyunca bilim insanları dünyayı ve evreni daha iyi anlamak için incelemeler yapmışlardır. Enlem ve boylam kavramları da, bu incelemeler sonucunda ortaya atılan dünya ile ilgili coğrafi kavramlardır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda enlem ve boylam kavramlarının ne olduğu hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğiz.

Dünyanın ne gibi bi şekile sahip olduğu ve evren içindeki konumu ile ilgili bilgileri araştıran bilim insanları, dünya üzerindeki çalışmalarını daha iyi yürütebilmek adına dünya üzerinde hayali çizgilerin olduğunu varsaymışlardır. Bu çizgilere, enlem ve boylam isimleri verilmektedir.

Enlemler, dünyayı yatay olarak kesen çizgiler olmaktadır. Bu çizgiler sayesinde konum bulma, iklim hesaplama gibi çeşitli bilimsel araştırmalar kolaylaştırılabilmektedir. Dünyanın tam ortasından geçen enlem, Ekvatordur. Ekvatorun kuzeyinde 90, güneyinde 90 tane olmak üzere toplam 180 enlem bulunmaktadır. Enlemler sayesinde mevsimlerin oluşumu, atmosferin yapısı gibi detaylar da incelenebilmektedir.

Boylamlar ise dünyayı dik olarak kesen çizgiler olmaktadır. Başlangıc meridyeni, İngiltere’nin Greenwich kasabasından geçen meridyen olarak kabul edilir. Greenwich’in doğusunda 180, batısında 180 olmak üzere toplam 360 meridyen bulunmaktadır. Boylamlar sayesinde ise yerel saat gibi şeylerin hesaplanması kolaylaşmaktadır. Dünyayı dik kesen meridyenlerin her birinin arasında 111 kilometre mesafe bulunur.

Enlem ve Boylam Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.