Ev İdaresi Bölümü Nedir Ne İş Yapar

Ev idaresi bölümü günümüzde çok fazla rağbet görmeye bir bölümdür. Çünkü üniversiteye hazırlanan adayların bu bölüm hakkında pek bir bilgisi yoktur. Bu nedenle bu yazımızda sizler için ev idaresi bölümü nedir konusunda bilgiler derledik ve sizlerle paylaştık.

Ev idaresi bölümü; açıköğretim fakültesine bağlı olan ve eğitimi iki yıl süren bir bölümdür. Ev idaresi bölümünü seçen adaylar, ev yönetimi ve ev idaresinde teknik donanımları olan elemanlar olarak yetiştirilmektedir.

Ev idaresi bölümü mezunu olan kişiler “Ev İdarecisi ve Aile Ekonomisti” unvanı alırlar ve girdikleri iş yerlerinde de bu unvanı kullanırlar. Ev idareci ve ekonomistleri; hastane, kreş, otel ve huzurevi gibi kurum ve kuruluşlarda kurumun temizlik işleri, o alanların döşenmesi ve dizayn edilmesi, eşyaların bakım ve onarımı gibi işler ile ilgilenirler. Bu nedenle de bu bölüm modern işletmecilik sektöründe son derece önemli bir meslektir.

Aynı zamanda formasyon derslerini alarak öğretmenlik belgesi alan ev idarecisi ve aile ekonomistleri, orta dereceli okullarda meslek dersleri öğretmeni olarak istihdam edilebilmektedirler.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 2 yıllık “Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi” bölümü okuyan mezunlar “Aile İdarecisi ve Ekonomisti” unvanı alırlar ve bu bölümün diploması ile de yurt, otel, kreşler, hastaneler ve huzurevlerinde yani kısacası ev fonksiyonlarını gören her türlü kamu kurum ve kuruluşlarında ya da özel kuruluşlarda istihdam edilmektedirler.

Ev İdaresi Bölümü Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

 

Benzer Bölümler

2 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Anonim

    EV idaresi AÖF kaydim var bubyil yenilendi düşünüyorum bitirdigim takdirde işime yarar mı yoksa sadece önlisans mezunu mu olmuş olurum ayrıca bu bölümden mezun olanlar düşüncelerini yazabilir mi ayrıca bu bölümü okuyup bitiren kişiler Nerede çalıştıklarını yazabilir mi

    Cevap Yaz
  2. Nilüfer Sönmez

    Ev idaresi mezunuyum öğretmenlik formasyon om var atanabilirmiydim

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.