Evde Hasta Bakımı Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Evde Hasta Bakımı Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Hasta ve hasta yakını hakları çerçevesinde, hastanın yaşam kalitesini düşürmeden, günlük bakımını yapabilen, hastanın özelliklerini tanıyabilen, fizik tedavi ve meşguliyet terapisi yapabilen, hasta odasını düzenleyebilen, temizleyebilen ve uygulayabilen evde hasta bakımı yapabilen eğitimli sağlık elemanıdır. Bu programın amacı, bu konularda yatak içi ve dışı egzersizler yapmasını sağlayan, hastayı rahatlatabilen, hastaya ilaç verebilen, hastayı yataktan kaldırabilen, özel hastalıklarda bakım yapabilen, ilk yardım eğitimli ve nitelikli bireyleri yetiştirmektir.

Evde Hasta Bakımı Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Evde Hasta Bakımı Meslek Elemanı evde, dispanserler, bakım merkezleri, resmi veya özel hastanelerde ve aile hekimliklerinde çalışabilirler. Çalışma ortamı genellikle temiz ve kapalıdır. İş başındayken hastalarla, hasta yakınlarıyla, doktorlarla ve diğer meslektaşlarıyla iletişim halindedir. Görev yaptığı sağlık kuruluşlarında belirlenen programlamalara göre nöbete kalmak veya vardiyalı çalışmak zorundadır. Hasta bakım hizmetlerinin yapıldığı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, hastaneler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve özel kurumlardaki huzurevleri, yaşlı bakımevleri, yaşlı için gündüz merkezleri, güçsüzler yurdu, sağlık birimlerindeki hastaya yönelik uygulamalar, hastanın evini düzenleme, evde bakım hizmetleri, korumalı meskenler vb. uzman gözetiminde çalışabilirler.

Evde Hasta Bakımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bu bölümden mezun olan bireyler resmi kurumlarda çalışarak aylık kazançları asgari ücretin 2 katı kadar olacaktır. Eğer özel kurumlarda çalışırsanız alacağınız ücret aylık minimum 3 bin TL olur. Sosyal hizmetler kurumları, çocuk esirgeme, sivil toplum kurumlarında çalışan bireylerinde yaklaşık 2 bin TL civarında olacaktır.

Evde Hasta Bakımı Bölümünü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir