Felsefe Bölümü Nedir

Felsefe bölümünün temel hedefi; maddenin, bilginin alanı ve kaynağı, insanın dünya üzerindeki yeri ve önemi, iyi, doğru ve güzelin ne olduğu gibi konularda araştırma ve inceleme yapacak olan kişiler yetiştirmektir.

Felsefe bölümü mezunu olan kişiler; başta Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, bakanlıkların kültür, insan ilişkileri planlama ve değerlendirme ile ilgili bölümlerinde istihdam edilebilirler. Bununla birlikte felsefe bölümü mezunları gerekli formasyon derslerini aldıktan sonra ile elde edecekleri öğretmenlik diploması ile felsefesi öğretmeni olarak ortaöğretim kurumlarında yani liselerde öğretmenlik yapabilirler.

Felsefe bölümünde okutulan temel dersler; felsefe, felsefe tarihi, bilim tarihi ve mantık gibi derslerdir.

Felsefe bölümünü bitiren adaylara “Felsefe Lisans” diploması verilmektedir. Felsefe bölümünden mezun olan kişiler ise farklı farklı konular üzerinde uğraşmayı sever ve öncelikle entelektüel gelişmesi hedefler.

Bu bölümü bitiren mezunların öncelikle farklı alanlarda okuması, okuduklarını tartışması ve okudukları üzerinde farklı açılardan farklı düşünceler ortaya atması beklenmektedir. Yani bu kişiler çok yönlü olarak düşünürler.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi felsefe bölümü mezunları, öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere, Kültür Bakanlığı gibi bakanlıkların eğitim ve kültür ile ilgili bölümlerinde, TRT üniversitelerde, kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan eğitim, kültür, insan ilişkileri, planlama ve değerlendirme konuları üzerine çalışan bölümlerin farklı kadrolarında ve farklı unvanlar alarak çalışabilirler. Şayet bölüm mezunları eğer öğretmenlik sertifikası alırlar ise lise dengi okullarda da öğretmenlik yapabilirler. Aynı zamanda düşünce üretebilen ve düşüncelerini yazılı olarak aktarabilen kişiler yazar olarak da basın alanında istihdam edilebilirler.

 

Felsefe Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.