Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Fen bilgisi öğretmenliği bölümü eğitim fakültelerinde ortaöğretimin öğretmek ihtiyacını karşılamak üzere seçtiği, eğitim öğretim ve araştırmalar yapmaktadır. Öğretmen, fen bilimlerinde gerekli bilgi birikimini vermek üzeri öğrencileri iyi bir şekilde yetiştirir. Bulunmuş olduğu okulun genel amaçlarına göre hazırlanmış müfredata programının içindeki konularını planlar, herkesin anlayabileceği bir şekilde derslerini işler, gerekli deney, uygulama ve gözlemler yapar. Öğretmen olmak isteyen bir kişi anlaşılır bir şekilde konuşmaya ve insanlara bir şeyler öğretmekten mutluluk duyan bir kişi olması gerekir.

Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Fen bilgisi öğretmeni, laboratuarda ve sınıfta görev yapar, görevini genellikle ayakta yaparsın. Çalışma ortamı gürültülü ve biraz tozludur. Meslek elemanları genellikle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan ilköğretim okullarında, fen bilgisi branşında görev alırlar. İlköğretimin zorunlu hale getirilmesi ile fen bilgisi öğretmenliği alanında yetişecek olan elemanlara ihtiyaç daha da artmıştır. Fen bilgisi öğretmenleri devlet okulunda, özel okulda veya dershanelerde görev yapabilirler. Ayrıca isteğe bağlı olarak hafta sonu kursları verebilir veya özel bire bir derslerde verebilirler.

Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Fen bilgisi öğretmenliği bölümünden mezun olanlar MEB’e bağlı ortaokullarda Fen bilgisi öğretmeni olarak görev yaparlar. KPSS atamaları ile devletin okullarına yerleşemeyenler, özel okullarda göreve başlayabilirler. Ayrıca mezun olanların bir kısmı akademik sınavlara girip başarı göstererek üniversitelerde öğretmenlik yapabilirler. Fen bilgisi öğretmenliği mezunlarının bir diğer çalışma yerleri ise dershanelerdir. Görevine yeni başlamış olan fen bilgisi öğretmeninin maaşı 2000-2800 TL arasındadır. Bir öğretmen ne kadar çok derse girerse o kadar fazla maaş alır. Fakat her öğretmenin daha fazla derse girme imkânı yoktur. 

Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.