Fen Fakültesi Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Fen Fakültesi Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Fent fakültesi tanımı olarak diyebileceğimiz  Fizik-Kimya-Biyoloji doğa bilimlerinin yanında Matematik ile sosyal  bilim verilerini uygun  yöntemler uygulanarak  yorumlanmasını sağlayan İstatistik bölümlerinde eğitim vermekte olan kurumdur. Fakültede eğitim-öğretim, teknoloji ile donatılmış laboratuvardan yararlanılarak gerçekleştirilmektedir.

Fakültesinin amacı; ileri teknoloji ile donanmış laboratuvarlar ve dersliklerde, fizik, biyoloji, istatistik, matematik ve kimya alanlarında kendine güvenen, akılcı, araştırma yetisi güçlü ve sorgulamaya hazır mezunlar yetiştirebilmektir.

Fen Fakültesi İş Olanakları ve Geleceği

Fen fakültesinde Fizik Bölümü’nden dört yıllık lisans eğitimi almış ve mezun olanlar “Fizikçi” unvanını kazanmıştır. Gerekli koşulların sağlanması halinde akademisyen olarak görev alabilmektedirler. Araştırma görevlerinde çalışabilirler. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Devlet İstatistik Enstitüsü, TUBİTAK, Türk Telekom, Roketsat, Aselsan, Türk Standartları Enstitüsü gibi kuruluşlarda memur veya araştırmacı olarak çalışabilirler. Hastanelerin radyoloji bölümlerinde, firmaların kalite kontrol laboratuvarlarında, bilgisayar firmalarında, teknik cihazların servis ve satış şirketlerinde, sanayi ve elektronik alanında çalışan kuruluşlar ve bankalar bünyesinde çalışabilirler. İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimine katılıp başarılı olmuş olanlar İş güvenliği uzamanı olarak birçok firmada görev alabilir.

Gelecek bakımında önü açık olan fakülte olduğu konusunda hem fikir olduğumuzu biliyoruz. Sınırlı bir tercih söz konusu olmamasından dolayı en çok tercih edilen fakülte olarak bilinmektedir.

Fen Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Yukarıda ayrıntılı olarak bahsetmiş olduğumuz birçok kurumda mühendis olarak başladığınız göreviniz karşılı olarak başlangıç olarak 2500 Türk Lirası, sonrasında kıdem alarak 10000 TL’ye kadar maaş alabilmektesiniz. İş güvenliği mühendisi olarak C sınıf için 2250 – 2750 TL, B sınıfı 2750 – 4000 TL, A sınıfı 4000 – 6000 TL aralıklarında maaş almaktadır.

Fen Fakültesi Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.